Odlomak

Mehančka kontraceptivna sredstva

UVOD
Kontracepcija obuhvata sve metode koje sprečavaju nastanak neželjene trudnoće. Prema načinu delovanja delimo ih na: barijerna sredstva, hormonske metode, materične uloške, hirurške metode, prirodne i postkoitalnu zaštitu. Pošto nema “savršene” metode izbor kontracepcije će biti neka vrsta kompromisa. Bezbednost i delotvornost su verovatno najvažniji faktori, a nekad je važna i njihova praktičnost, i dostupnost. Pri izboru metode važno je biti informisan o njenim prednostima i nedostacima, mogućim propratnim efektima, delotvornosti zaštite od trudnoće i polno prenosivih infekcija, kao io pravilnom načinu upotrebe.

1.    KONTRACEPCIJA
Metode zaštite od neželjene trudnoće obuhvataju barijerne metode,  hormonsku kontracepciju,  intrauterine uloške ( spirale , IUD  , sterilizaciju i promene u ponašanju.
One se koriste pre ili za vreme polnog odnosa, dok je hitna kontracepcija efikasna i do nekoliko dana nakon polnog odnosa. Efikasnost se obično izražava u procentu žena koje zatrudne nakon primene neke od metoda tokom prve godine korišćenja, a ponekad i tokom celog plodnog perioda života, kad se radi o jako učinovitim metodama kao što je podvezivanje jajovoda.
Najefkasnije metode su one koje su dugoročne, a zbog kojih nisu potrebne česte kontrole lekara. Neuspešnost hirurške sterilizacije, implantacijskih hormona i intrauterinih uložaka tokom prve godine primene iznosi manje od 1%. Hormonske kontraceptivne tablete, flasteri ili prstenovi, kao i metod dojenja ( laktacije ) – amenoreje ( LAM ), ukoliko se koriste na optimalan način takođe u prvoj godini ( odnosno , za metodu LAM u prvih 6 meseci ) pokazuju neuspeh u manje od 1% slučajeva. Uz tipični način korišćenja , neuspešnost je značajno veća, u rasponu od 3-9 % , a zbog nepravilne primene. Neuspešnost ostalih metoda, poput računanja plodnih dana , primene prezervativa, dijafragmi i spermicida je u prvoj godini korišćenja veća, čak i uz optimalni način primene.
Kod osoba sa specifičnim zdravstvenim tegobama, pre primene određenih načina zaštite od začeća mogu biti potrebne dodatne pretrage kod zdravih žena, pre primene mnogih metoda zaštite od začeća, uključujući tablete, injekcijsku ili implantacijskim kontracepciju i prezervative nije potreban pregled. Izgleda da ginekološki pregled , pregled dojki ili pretrage krvi pre početka primene kontraceptivne pilule ne utiču na ishod, te se stoga ne smatraju potrebnim.
Svetska zdravstvena organizacija je 2009. godine objavila podrobni spisak zdravstvenih uslova za primenu pojedinih oblika zaštite od začeća.

1.1.    Vrste kontracepsijskih sredstava
Pod kontracepcijom se podrazumeva skup mera, postupaka i metoda kojima se postiže sprečavanje neželjene trudnoće. Svaka kontraceptivna metoda ili sredstvo treba da ispuni nekoliko uslova: da bude efikasna, da ne remeti normalan seksualni odnos, da je neškodljiva, jeftina i pristupačna, i da je jednostavna za upotrebu.
1.    Oralna kontracepcija
2.    Injekciona kontracepcija
3.    Kontraceptivni implanti
4.    Transdermalna kontracepcija
5.    Kontraceptivni vaginalni prsten
6.    Intrauterina kontracepcija
7.    Postkoitalna kontracepcija
8.    Mehanička kontracepcija
9.    Tkzv. prirodne metode kontracepcije
10.    Sterilizacija

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari