Odlomak

Mogućnosti turističke valorizacije sela Mačkat
UVOD
Turizam je jedna od vodećih privrednih grana današnjice koja se svakim danom sve više razvija i  širi. Nastaju novi oblici , prilagođeni potrebama i željama pojedinaca . Ruralni turizam predstavlja posebnu granu turizma .
Naša zemlja ima izuzetno povoljne uslove za  razvoj turizma na selu . Pre svega , tu su posebno povoljni uslovi očuvane prirode , uz blagu klimu , čist vazduh , nezagađene reke i jezera , bogatu floru i faunu . Ove pogodnosti su naročito izrazene u brdsko – planinskim predelima – na obroncima Tare , Divčibara , Ozrena , Rtnja , Bukulje , Oplenca , Suve Planine itd . Boravak u prirodi pruža turistima mogućnost za šetnje , rekreaciju , bavljenje sportom , organizovane izlete do obližnjih pećina ,izvora i vodopada , mogućnost lova i ribolova , jahanja , planinarenja , branje šumskih plodova i lekovitog bilja i druge rekreativno – zabavne aktivnosti u prirodi . Turisti koji za to pokažu interesovanje mogu se uključiti u obavljanje poljoprivrednih radova . Ruralni turizam predstavlja aktivni odmor sa velikim brojem atraktivnih aktivnosti .

Veliki broj sela nalazi se u blizini vrednih kulturno – istorijskih spomenika , koje turisti mogu organizovano posetiti . Izuzetnu kulturnu vrednost imaju i građevine tradicionalne arhitekture ,kao i proizvodi starih zanata i ručne radinosti ,kroz koje se upoznaje bogato nasleđe našeg naroda . Takođe je moguće organizovano posetiti razne izložbe koje se organizuju u okruženju , posebno slikara naive ,kao i turističke manifestacije i tradicionalne priredbe preko kojih se upoznaju narodni običaji i obeležja seoskog života . Pored dobre saobraćajne povezanosti , veliki broj sela su odgovarajuće opremljena za smeštaj i boravak gostiju .

U početku su se ovim vidom turizma bavila samo pojedina domaćinstva.Vremenom , podstaknut od strane turističkih društava , turizam na selu je dobio masovniji karakter. U cilju razvoja turizma na selu počela su , pretežno u brdsko – planinskim selima , da se osnivaju turistička društva(Devići,Brankovina ,Studenica ),turistički savezi Opština(Kosjerić,Ivanjica,Knić),a u ovu aktivnost uključile su se i zemljoradničke zadruge i Ugostiteljsko – turistička privreda .

Ova raznovrsnost turističkih resursa i bogatstvo kulturnog nasleđa posebno su obogaćeni i izraženom gostoljubljivošću i srdačnošću lokalnog stanovništva ,koje , u skladu sa tradicijom , svakog turistu prima kao prijatelja i iznosi pred njega bogatu trpezu zdrave,prirodne hrane.

Geografski položaj
Mačkat je naselje u opštini Čajetina u Zlatiborskom okrugu. Geografski gledano, Mačkat ne pripada samom masivu Zlatibora,već se  nalazi na njegovim severoistočnim obroncima, na 665m nadmorske visine, na prelazu ka užičkoj kotlini. Ipak, ako je  sudeći  po istoriji Zlatibora i Mačkata i tradiciji i kulturi Mačkaćana, Mačkat se uvek ubraja u  Zlatiborska sela. Danas je Mačkat deo Opštine Čajetine,koja je glavna administrativna jedinica Zlatibora, sukcesor nekadašnjeg Zlatiborskog sreza. Položaj 43° 47′ 30″ sgš  i   19° 46′ 54″  igd.     (www.upoznajsrbiju.co.rs)

 

Turističko-geografski položaj
Na povoljan turističko-geografski polozaj Mačkata utiču magistralni putevi za Crnu Goru i Republiku BiH. U blizini Mačkata prolazi i pruga Beograd-Bar, a u neposrednoj blizini nalazi se aerodrom Ponikve(Vojni aerodrom koji nije u funkciji, planira se za civilni saobraćaj). Takođe postoje brojni regionalni i lokalni putevi koji spajaju Mačkat sa okolnim selima. Selo je udaljeno 16 km od centra Zlatibora.(www.cajetina.org.rs)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari