Odlomak

UVOD

Kada govorimo o glavnoj centralnoj banci u okviru Evropske Unije mislimo oEvropskoj centralnoj banci (ECB). Evropska centralna banka, kao i većina centralnihbanaka predstavlja „banku banaka“ zemljama članica Evropske unije. ECB sa sjedištem u Frankfurtu u Njemačkoj počela je da radi 01. januara 1999. godine, uporedo sauvođenjem treće faze monetarne unije, osnovana je kao jezgro Eurosistema i ESCB-a.Prvipredsjednik bio je Wim Duisenberg, a sadašnji predsjednik je Jean-Claude Trichet. Zajednosa centralnim bankama članica Evropske unije ECB je imala zadatak da upravljaoperacijama oko uvođenja zajedničke valute eura i da nadzire čitav taj proces. Organeodlučivanja i upravljanja Evropskom centralnom bankom čine predsjednik, potpredsjedniki guverneri centralnih banaka članica Evropske unije, koji nastoje da ispune ciljeve ECB.

Evropska centralna banka je odgovorna za vođenje monetarne politike za eurooblasti (svetska najveća ekonomija posle Ujedinjenih država). Ona određuje monetarnupolitiku privrede svih država članica EU. Ona mora da pored ispunjavanja tih zadataka, daupozna i građane članica evropske unije sa statističkim podacima kojima ona raspolaže, igrađani treba da budu upoznati sa radom ECB-a. Zadaci i pravila rad EvropskeCentralne banke određeni su statutom ESCB-a i ESC-a.Ujedno, praćenje monetarne politike ECB-a je također korisno za trgovce na globalnom finansijskom tržištu, budući da je ovo jedna od pet najbitnijih centralnih banaka u svijetu. Inače, stabilnost cijena omogućuje da se bolje primijeti promjena kod relativnih cijena, pošto one nisu učinjene manje vidljivim fluktuacijama na ukupnom nivou cijene. Kao rezultat, tvrtke i potrošači mogu biti bolje obaviješteni prilikom potrošnje i kod odlučivanja o investicijama, a na takav način omogućavati tržištu da učinkovitije vrši raspodjelu resursa. Pomažući tržištu da usmjerava resurse ka najproduktivnijoj namjeni, stabilnost cijena povećava produktivni potencijal ekonomije.

Rad se sastoji od 3 detaljno objašnjene i tematski povezane cjeline. U prvom djelu rada detaljno je opisana Evropska monetarna unija sa glavnim težištem na njen historijski razvoj, dinamiku stvaranja te kriteriji konvergencije tj. Kriterij koje zemlje moraju ispuniti da bi pristupile Evropskoj monetarnij uniji. Drugi dio rada odnosi se na Evropsku centralnu banku uopšteno, njene ciljeve, zadatke i ulogu u svjetskoj privredi. I konačno, u trećem djelu rada opširno je obrađena monetarna politika Evropske centralne banke. U ovom djelu dat je kratak osvrt na strategije monetarne politike ECB, cjenovnu stabilnost kao i na transmisijske mehanizme ECB.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari