Odlomak

Plod – ( foetus )

Plodom nazivamo začetak posle trećeg meseca trudnoće kada je organogeneza (stvaranje njegovih organa) u potpunosti završena. Plod se razvija relativno brzo u materici. Istovremeno sa rastom u dužinu plod dobija i u težini, tako da pri kraju desetog lunarnog meseca plod ima sve karakteristike donošenog novorođenčeta.
Period intrauterinog razvoja obuhvata vreme od oplođenja  do momenta rođenja i traje deset lunarnih meseci ili 280 dana. Tok trudnoće utiče ne samo na razvitak ploda već i na kasniji život deteta. Zato je antenatalna zaštita majke i deteta vrlo bitna. Nju sprovode zdravstveni radnici brigom o ishrani, nezi, o zaštiti na radu, porodjajno odsustvo.
Od obima svih delova tela najveće je obim glave. Kosti glave nisu potpuno okoštene, i odvojene  su jedna od druge, u predelu šavova što dozvoljava izvesnu promenu pri porođaju. Mesta gde se nađu ovi šavovi nazivaju se temenac-fontanela. Pre rođenja krvotok fetusa je vezan za krvotok posteljice preko pupčane vene prima iz posteljice krv bogatu kiseonikom. Fetus ne diše, snabdeva se preko posteljice. Pluća-alveole još nisu raširene  i organi za varenje su u mirovanju. Tanka creva  su ispunjene  ljigavom, zelenkastom masom. Lučenje mokraće se vrši još pre rođenja i izlazi u plodovu vodu. Neuro-muskularni sistem je još nedovoljno zrelo.

 

 

Trudnoća
Oplođenje (koncepcija)
Pod oplođenjem podrazumevamo spajanje spermatozoida sa zrelom jajnom ili jajnim ćelijama žene. Preciznije rečeno, oplođenje ili koncepcija podrazumeva dva sukcesivna procesa koji se u  to vreme odigravaju u polnim organima žene:
impregnaciju – prodiranje spermatozoida u jajnu ćeliju
konjugaciju – stapanje jedara spermatozoida i jajne ćelije

Sam čin oplođenja odigrava se na sledeći način.
Ovulacijom iz De Grafovog folikula, u trbušnu duplju, dospelu zrelu jajnu ćeliju prihvataju fimbrije i uvlače je u lumen jajovoda.
Ukoliko je tih dana žena imala polne odnose, u vaginu izliveni spermatozoidi, svojim aktivnim kretanjem, verovatno privučeni hemotaksom, a ponekad potpomognuti i aspiracionim pokretima uterusa u momentu kada žena doživljava orgazam, prodiru naviše kroz cerviks u materičnu duplju, a iz nje dalje u lumen jajovoda u susret zreloj jajnoj ćeliji.
U jajovodu jajnu ćeliju sreću spermatozoidi, opkole je sa svih strana i nastoje da prodru u nju. To se obično dešava u ampularnom delu jajovoda. Od svih spermatozoida samo jedan uspeva da probije spoljasnju opnu jajne ćelije i da prodre u nju. Istog momenta spoljna površina ćelije se zgusne, te stvara za ostale spermatozoide neprobojnu membranu. Prilikom prodora u jajnu ćeliju, prema ranijim shvatanjima, rep spermatozoida otpada i ostaje izvan nje, dok po novijim shvatanjima, ne samo glava i vrat, nego i rep spermatozoida dospeva u jajnu ćeliju.
Sadržaj spermatozoida i jedro jajne ćelije se izmešaju, pa se uskoro,
Posle relativno kratke faze prividnog mirovanja, oplođena jajna ćelija podeli na dve. Kasnijim deobama broj ćelija stalno se udvostničava po geometrijskoj progresiji .

Na taj način, od oplođene jajne ćelije, koja za sve to vrijeme putuje kroz jajovod, stvara se loptasta formacija, koja pod mikroskopom po izgledu podseća na kupinu, pa se zato naziva morula (kupina). Ona je sastavljena iz zbijenih ćelija koje se i dalje umnožavaju. Pri tome se veličina celokupne formacije ne povećava, no su novonastale ćelije posle svake deobe proporcionalno manje od ćelija od kojih postaju. Time je obezbeden prolaz oplođene jajne ćelije kroz jajovod. Treba podvući takode da se deobe oplođene jajne ćelije u početku ne dešavaju odviše brzo. Prva deoba odigrava se tek u toku prva 24 časa. U toku putovanja jajne ćelije kroz jajovod deobe se nastavljaju relativno sporo, tako da oplođena jajna ćelija dospeva u matericu u stadijumu morule sa otprilike ukupno 12 ćelija. Putovanje oplođene jajne ćelije je pasivno, to jest ne odigrava se njenim aktivnim kretanjem, već nju nosi vodena struja koju stvaraju treplje cilindričnog epitela jajovoda i peristaltički pokreti tuba. Zbog peristaltičkih pokreta kretanje jajne ćelije nije kontinuirano prema materičnoj šupljini već pokazuje znakove kolebanja, to jest, povremeno dolazi i do njenog retrogradnog pomeranja. Ovo putovanje otprilike traje oko 3 dana, i tada, kroz materično ušće oplođena jajna ćelija dospeva u materičnu šupljinu.

Nepravilnosti i komplikacije koje se mogu javiti u trudnoći i pri porodjaju mogu biti i od strane trudnice i od strane ploda.
Moguće komplikacije od strane fetusa su: krvarenje u ranoj trudnoći (preteći spontani pobačaj), krvarenja u kasnijem toku trudnoće (placenta praevia, abrupcija), višeplodne trudnoće, anomalije položaja bebe, previše ili premalo plodne tečnosti, preteći prevremeni porod – prevremeni trudovi, Rh ili ABO inkompatibilija, anomalije bebe i prenošenje preko termina poroda.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari