Odlomak

Laringektomija je operativni zahvat kojim se uklanja cijeli grkljan (totalna laringektomija) ili dio grkljana (parcijalna laringektomija), najčešće zbog maligniteta grkljana.
Kod totalne laringektomije pacijentu se potpuno uklanja grkljan, pacijent diše i hrani se kroz otvor na vratu (stoma).
Kod laringektomiranog bolesnika,u principu nazogastrična sonda i trahealna kanila se uklanjaju prije izlaska iz bolnice.Međutim dešava se da bolesnik bude otpušten iz bolnice sa jednom od njih ili obje. U tom slučaju se u toku hospitalizacije obučava za samostalan život sa tim ‘’pomagalima’’.
Osoba s traheostomom mora se prilagoditi se na život s njom.Potrebno je prihvatiti traheostomu kao dio sebe i pokušati nastaviti normalno živjeti. Za što lagodniji život s traheostomom neophodna je svakodnevna njega i higijena traheostome, zaštitnih pomagala za čuvanje vlažnosti vazduha i od nečistoća. Poseban oprez potreban je kod kupanja, tuširanja ili pranja kose. Za ove situacije takođe postoje pomagala koja može ljekar odrediti.Ranije štetne navike (pušenje i konzumiranje alkoholnih pića) najbolje je zaboraviti. Redovne kontrole ljekara i zdrav način života osnovni su preduslov uspješnog liječenja i rehabilitacije.

1. Nazogastrična sonda

Ponekad je potrebno duže nošenje sonde najčešće kod postojanja fistule. Tada je potrebno da se pacijent sam hrani preko sonde i održava njenu čistoću.
Hrana se obično daje velikim špricem sa širokim otvorom.
Da bi hrana mogla da se daje kroz sondu koristi se takozvana tečna dijeta, koja se sastoji od hrane koja je izmiksana, pasirana ili obradjena u blenderu kojoj je zatim dodata tečnost. Takodje se daju tečne stvari kao što su mlijeko, voćni sokovi, razne supe i slično.
Postoje i gotovi industrijski preparati za ishranu kao što je Fresubin.

Nazogastrična sonda

1.1. Održavanje higijene

Neophodno je održavati čistoću nosa i nozdrva što bolje. Ako je sonda učvršćena flasterom za nos potrebno ga je povremeno promijeniti. Skinuti stari flaster,prebrisati nos vatom sa medicinskim alkoholom. Ako na sondi spolja postoje kraste očistiti je sa malo vate natopljene sa 3% hidrogenom.
Parče flastera 15.ak cm dužine rasjeći u dužini oko 10 cm. Nerasečeni deo flastera zalepiti na nos, a rasečeni deo obaviti oko sonde i čvrsto zalijepiti kao na slici.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 23 stranica
  • Poremećaji glasa -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Medicina
  • Bosna i Hercegovina,  Banja Luka,  UNIVERZITET U BANJA LUCI Medicinski fakultet  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari