Odlomak

UVOD

Kompanije se danas suočavaju sa veoma visokim zahtevima kupaca, koji se stalno menjaju, sa skraćivanjem rokova isporuke i skraćivanjem životnog ciklusa proizvoda. Jedini način da se opstane je da se inovira razvoj proizvoda i bude dovoljno fleksibilan u proizvodnji.
Razvoj svetske klase proizvođača se kreće u pravcu Totalnog kvaliteta, Totalnog produktivnog održavanja. Krećemo ka vremenu gde će ciljni troškovi, inženjering vrednosti i simultani inženjering pomagati u prevođenju zahteva kupaca u proizvodive profitabilne proizvode.
Osnova svemu ovome treba da bude primena 5S. Metod unapređenja ne može uspeti bez osnova u organizaciji i standardizaciji koju nudi 5S i ovde je razlog zašto kompanije sa aspiracijom da budu svetske primenjuju 5S pristup i u pogonu i u administraciji.
5S je struktuiran pristup za razvoj radne discipline. U osnovi 5S je Japanska metodologija razvijena od strane “Toyota”-e. To je tehnika u 5 koraka koja služi za promenu svesti zaposlenih o radnom okruženju. Ova metodologija možda izgleda kao jedna od tehnika čišćenja – ali nije samo to , pozadina je dublja. 5S pomaže da se identifikuje i eliminišu nekorisne stvari i otpad na radnom mestu. Pomaže uspostavljanju produktivnijeg, kvalitetnijeg radnog okruženja. Podstiče kompaniju da posmara objekte i pitanja koja su često zanemarena.

KORACI IMPLEMENTACIJE

PRVI S: SEIRI (SORTIRANJE)

Prvi korak u “5S” procesu, seiri, odnosi se na čin bacanja svih neželjenih, nepotrebnih predmeta i materijala sa radnog mesta. Ideja je da se osigura sve što je nakon bacanja ostalo na radnom mestu odnosi na posao. Čak i broj potrebnih stavki na radnom mestu mora biti sveden na apsolutni minimum. U ovom koraku planira se i „Dan čišćenja“ ili „Red tag day“ dan posvećen isklučivo ukljanjanju nepotrebnog i planiranju neophodnog.

DRUGI S: SEITON (UREĐENJE)

Seiton ili urednost je kompletno vezan za efikasnost. Cilj ovog koraka je da se za svaki predmet definiše određeno mesto, a rezultat je brz pristup ali i olakšano i brzo vraćanje i čišćenje. Ako svako ima brz pristup do alata ili materijala, tok rada postaje efikasniji, a radnik postaje produktivniji. Tačno mesto, položaj ili držač za svaki alat, predmet, ili materijal mora biti izabran pažljivo u odnosu na to kako će posao biti obavljan i ko će sve to koristiti. Svakom predmetu se mora dodeliti sopstveno mesto za čuvanje, a svaka lokacija se mora označiti tako da bude jednostavna i logična za identifikaciju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari