Odlomak

Pronađite podatke za osnovne makroekonomske agregate Srbije i prokomentarišite ih

Makroekonomski agregati su sve ekonomske veličine u jednoj nacionalnoj privredi koje izražavaju resurse i rezultate. Resursi: (ne)zaposlenost, veličina fiksnog kapitala, raspoloživi prirodni resursi, broj preduzeća, broj domaćinstava/stanovnika, broj zaposlenih/nezaposlenih… Rezultati: proizvodi i usluge – društveni proizvod, nacionalni dohodak sa njihovim “namenskim” komponentama – lična, javna potrošnja, investicije, izvoz…

 

 

 

Bruto domaci proizvod (GROSS DOMESTIC PRODUCT GDP)

Bruto domaći proizvod (GROSS DOMESTIC PRODUCT GDP) izražava sumu finalnih dobara i usluga tokom nekog vremenskog perioda (obično godina dana) u jednoj zemlji. Tome se dodaje prirast zaliha (sirovina, nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda). Finalni proizvod – ne prolazi dalju preradu, troši se ili izvozi. Prirast zaliha ulazi u GDP jer je izraz tekuće ekonomske aktivnosti

 

 

 

Struktura GDP-a
GDP predstavlja ukupnu tržišnu vrednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u nekoj zemlji tokom jedne godine. Na proizvodnoj strani GDP-a Srbije u najvećem procentu nalaze se: poljoprivreda, industrija i usluge. Potražnu stranu uvek čini zbir: privatne potrošnje, investicija, državne potrošnje i neto izvoza (izvoz-uvoz).

GDP struktura po sektorima u 2012. godini:

  • Usluge: 70.8%
  • Industrija: 18.6%
  • Poljoprivreda: 10.6%

Privreda Srbije u 2012. godini je u recesiji. Prema korigovanim podacima RZS, nakon međugodišnjeg usporavanja realnog rasta BDP u trećem i četvrtom kvartalu 2011. godine (0,7% i 0,5%), zabeležen je realni međugodišnji pad BDP u prvom(-2,5%) i drugom (-0,8%) kvartalu 2012. godine. Prema desezoniranim podacima, formirana je tendencija smanjivanja BDP u drugom (-0,6%), u trećem (-0,7%) i u četvrtom (-0,6%) kvartalu 2011. godine, koja je nastavljena u prvom (-1,9%) kvartalu 2012. godine. U drugom kvartalu 2012. godine je ostvaren realni međugodišnji rast BDP od 2,1%, u odnosu na prethodni kvartal. Prema fleš oceni RZS, realni međugodišnji pad BDP u trećem kvartalu je iznosio 2,2%.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari