Odlomak

Higjenski značaj otpadnih materija

Otpadne materije predstavljaju product ljudskog življenja u naseljima i radnim delatnostima. Kod pojedinačnog življenja sa kratkotrajnim zadržavanjem na istom mestu materije koje čovek odbacuje od sebe kao nepotrebne i nepretstavljaju veliki higjensko-ekološki problem i njihovo zbrinjavanje je jednostavno. Nasuprot tome, ogroman je higjenski značaj otpadnih materija koje stalno stvara veći broj ljudi na određenom mestu odnosno u naselju. Ako uzmemo činjenicu da je prosečna količina čvrstog otpada koju stvori u toku jednog dana samo jedan stanovnik, oko 2,5 kg, znači da isti za godinu dana odbaci od 500-1000kg tj. do 1 tone. Stvaranje tečnog otpada zavisi od ekvivalentne potrošnje vode, atmosferskih padavina, fiziologije stanovnika, tehnoloških procesa koji se koriste i broja stanovnika u naselju. Procenjuje se da je količina ukupnog otpadnog materijala po stanovniku na dan oko 150 kg. pored otpada koji stvara čovek tu je i otpad koji dolazi iz atmosfere i od biljnog i životinjskog sveta, prisutnog u naselju. Količina stvorenog otpadnog u naselju sa vremenom postaje sve veća. Tako stvorene otpadne materije nisu indiferentne već naprotiv; zagađuju vazduh smrdljivim gasovima, nosioci su infektivnog materijalai time zagađuju životnu sredinu. Higjensko otklanjanje otpadnih materija odvija se kroz tri faze: sakupljanje, odvoženje, i konačnu dispoziciju-odlaganje.

Tečne otpadne materije

Tečne otpadne materije ili otpadne vode u naselju po svom poreklu mogu biti iz stambenih, industrijskih i drugih objekata i javnih površina.
Kućne otpadne vode nazivaju se i sanitarne vode jer dolaze iz sanitarnih prostorija i objekata kuća i okućnica. One sa sobom nose ljudske i životinjske izlučevine, secrete i ekskrete, otpatke hrane, masti, deterdžente u vidu suspenzija ili rastvora. Količina ovih otpadnih voda zavisi od načina vodosnabdevanja i prikupljanja upotrebljene vode. U naselju sa uređenim vodosnabdevanjem i kanalizacijom količina otpadne vode kreće se od 150-500L/stanovniku/dan. Sastav ove otpadne vode zavisi od broja i standard stanovnika, fiziokoških procesa i godišnjeg doba. Smatra se da I do 50 % sadržaja čini organska materija što uz redovno prisustvo velikog broja mikroorganizama ima poseban higijenskoepidemiološki značaj. Ove otpadne vode sadrže velike količine enterobakterija ( Escherichia colli, Enterococcus, Proteus, Salmonellae typhi, Schigellae, Vibrion colerae, Leptospirae i dr.), enteroparazita ( Ascaris lumbricoides, Oxiruis vermicullaris, Ancillostoma duodenallae, Trichocephalus dispar, Shistosomae, Lamblia intestinalis), i enterovirusa ( Polyomiellitis anterior acuta, Haepathitis infectiosa, virus slinavke i šapa).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari