Odlomak

Problem u ishrani jedna je od najčešćih tema koje zaokupljuju pažnju roditelja dece predškolskog uzratsa. Neretko članovi uže i šire porodice zajednički učestvuju u pronalaženju postupaka koji bi doneli željenu promenu, bilo da se kod deteta rad o konzumiranju premalo ili previše hrane. Najčešće se ipak radi o tome da su roditelji često bezrazložno opterećeni količinom hrane koju dete uzima, iako ono nije premršavo.
Savremena nauka o ishrani i brojna naučna saznanja ukazuju da je ishrana jedan od najznačajnijih faktora životne sredine koji utiče na zdravlje i kvalitet života svakog čoveka.
Pravilna ishrana je bitan preduslov za pravilan rast, razvoj, očuvanje i unapređivanje zdravlja i podizanje biološkog potencijala dece kada i dolazi do najintezivnijeg rasta i razvoja.
Uloga i značaj pravilne ishrane naročito dolazi do izražaja u detinjstvu, kada dolazi do najintenzivnijeg rasta i razvoja. Smatra se da predstavlja osnovu zdravlja za čitav život. Stoga je osnovni i najvažniji zadatak pravilne ishrane da dečijem organizmu obezbedi optimalne količine svih hranljivih sastojaka, a time i pravilan fizički, intelektualni, emotivni i socijalni rast i razvoj.
Porodica tu ima najznačajniju ulogu. Pri tom, treba naglasiti da su skladni odnosi u porodici, emotivna toplina i pažnja prema detetu od presudnog značaja, ne samo na psihosocijalni razvoj, već i na karakter ishrane deteta. Međutm, pored porodice, značajan uticaj na razvoj, vaspitanje i stvaranje navika kod dece ima i predškolska ustanova. Ispravljanje – korigovanje grešaka porodične ishrane i stvaranje pravilnih navika hranjenja predstavlja veoma važan faktor socijalizacije i osamostaljivanja deteta.
Osnovni i najvažniji zadatak pravilne ishrane je da dečijem organizmu obezbedi unos optimalnih količina svih hranljivih sastojaka. Boravak dece u vrtiću je šansa da se adekvatnije postave bitni elementi u izgrađivanju zdravijeg stila života i da se ostvare neophodni efekti.
Ishranom dece u predškolskoj ustanovi bave se nutricionisti – dijetetičari, koji se prilikom planiranja i realizacije ishrane pridržavaju „Pravilnika o normativima društvene ishrane dece u predškolstvu“. Deci se u toku 11-časovnog boravka obezbeđuje 75% dnevnih energetskih potreba i 90% u proteinima životinjskog porekla, vitaminima i mineralnim materijama.
Pravilna ishrana je ključni faktor rasta i razvoja svakog deteta. Ishrana dece u velikoj meri utiče na sve aspekte odrastanja: fizički, emotivni, socijalni i mentalni. Deca u toku svog rasta uče sve što će im biti potrebno kad budu zrele osobe, a jedan od najbitnijih faktora je moć koncentracije i učenja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Skripte

Komentari