Upravni spor
Objavio juliarmin 14. januar 2025.
Objavio izuzetnanagrada 04. maj 2011. Prijavi dokument
1. Pojam i predmet poslovnog prava:
To je pravo o privrednim subjektima i njihovim pravnim poslovima. Subjekti privrednog prava se određuju prema djelatnosti kojom se bave, a to su preduzeća i druge organizacije iz oblasti materijalne proizvodnje, a mogu biti i fizička lica – poduzetnici.
Predmet poslovnog prava čini pravni položaj subjekata privrednog prava i njihovi međusobni poslovi.To znači da se privredno pravo sastoji iz statusnog privrednog prava i iz obligacionog privrednog prava. Poslovi privrednog prava su poslovi robnog i platnog prometa ili ugovori u privredi.
2. Istorijski razvoj poslovnog prava:
Prvi i najstariji izvori poslovnog prava iz starog vijeka su trgovački običaji koji su odigrali veliku ulogu u razvoju trgovačkog prava koje se razvijalo uporedo sa pojavom i razvojem trgovine oko XII vijeka na teritoriji današnje Italije. Postepeno se krug širio i nadruge krajeve. Pošto su trgovci bili česta meta napada, nametnula se potreba za osnivanjem trgovačkih centara u kojima su se sklapali trgovački poslovi i organizovali trgovački sudovi na kojima se sudilo na osnovu trgovačkih običaja. Ti običaji su kasnije postali osnova za statute trgovačkih udruženja i gradova te su to prvi pisani izvori trgovačkog prava, koje je osnova poslovnog prava.
3. Kodifikacija trgovačkog prava:
prva kodifikacija trgovačkog prava izvršena je u Francuskoj u 17. vijeku. Pravni osnov trgovačkog prava u vidu posebne kodifikacije činile su dvije uredbe: uredba o suvozemnoj trgovini iz 1673.g. koja je regulisala trgovačko, mjenično i stečajno pravo te druga uredba o pomorskoj trgovini iz 1681.g. Zatim je poslije Francuske revolucije došao građanski zakon iz 1804 te trgovački zakon 1807. Ovaj Francuski trgovački zakon donio je preokret i poslužio kao uzor za donošenje trgovačkih zakona čitavog niza država (Belgije, Holandije, Italije, Turske a kod nas Srbije i Crne Gore). Poslje Francuske kodif. vrši Njemačka Opšti trgovački zakon koji važi i danas. On je bio uzor za donošenje zakona u drugim zemljama, (poljska, austrija, Mađarska..).
Objavio juliarmin 14. januar 2025.
Objavio anadzoniccc 14. januar 2025.
Objavio Vlada797 14. januar 2025.
Objavio makii005 14. januar 2025.
Objavio makii005 14. januar 2025.
Objavio juliarmin 14. januar 2025.
Komentari
You must be logged in to post a comment.