Odlomak

Preduzetništvo
Esejska pitanja za Test 1
I POGLAVLJE
1. Historijski kontekst razvoja preduzetništva.

Korijeni preduzetništva kao kreativne i inovativne djelatnosti se mogu pronaći još kod starih civilizacija kao što su babilonska, egipatska, arapska i kineska. Još od vremena starih arapskih i grčkih civilizacija u različitim privrednim djelatnostima, posebno trgovini, je bilo vrlo aktivnih i unosnih poslova kao i inovativnih poslovnih ljudi koji su prepoznate šanse iskorištavali.

Richard Cantillon (1680-1734.) je skovao riječ entrepreneur (preduzetnik), iako on nije definirao preduzetništvo direktno i cjelovito, ali je opisao šta rade pojedini preduzetnici. Na taj način se stvorila historijska platforma za naknadno deskriptivno determiniranje preduzetništva i preduzetnika. Prvi preduzetnici tog vremena su bili trgovci, prijevoznici i manufakturisti, dok se u današnjem vremenu preduzetničko djelovanje ostvaruje u svim segmentima poslovnog i društvenog djelovanja.

Prvi preduzetnički poduhvati i preduzetništvo u smislu današnjeg značenja ovih pojmova se javljaju između 11. i 13. vijeka, i to najprije u trgovini, bankarskim, mjenjačkim i pomorskim djelatnostima.

U to vrijeme u Italiji se javljaju posebna udruženja (ekspanzija cehova), koja poprimaju karakteristike
današnjih modernih trgovačkih preduzeća. Takva udruženja su uglavnom nastajala radi podjele i smanjenja rizika, i bila su privremenog karaktera.

Krajem 14. vijeka dolazi do pojave trajnih trgovačkih udruženja koja su poprimala karakteristike današnjih trgovačkih društava. Formirala su se na period od jedne do pet godina, bavila se uglavnom
izvozno orijentiranim trgovinskim poslovima, te bila zasnovana na principu raspodjele dobiti među članovima.

Za ovaj period je bitno spomenuti i takozvane trgovačke gilde, koje su predstavljale udruženja trgovaca koja su imala za cilj pružanje uzajamne pomoći u trgovačkom poslu.

Preduzeće sa današnjim karakteristikama preduzetničke kompanije se pojavljuje krajem 15. i početkom 16. vijeka, i to razdvajanjem privredne aktivnosti i poslovne imovine preduzetnika od njegove privatne imovine, tako da preduzeće postaje posebna pravna osoba sa vlastitim kapitalom.
Kao masovna pojava, preduzetništvo se počinje javljati krajem 17. vijeka u vrijeme pojave manufakture i početka specijalizacije pojedinih poslovnih djelatnosti. Također raste značaj međunarodne i prekookeanske trgovine koja je urodila stvaranjem i prvih ozbiljnijih korporacija
kroz trgovinu između Holandije, Engleske i Indije.

Međutim, puna specijalizacija u trgovini i odvajanje bankarstva se javljaju tek u 18. vijeku. U to vrijeme se preduzetništvo počinje intenzivnije proučavati u naučnom smislu u radovima
Richarda Cantillona, Adama Smitha i Jean-Baptiste Saya.
2. Osvrt na razvoj preduzetništva u toku Industrijske revolucije.

Pojavom industrijske revolucije na prijelazu iz 19. u 20.vijek dolazi do naglog porasta značaja preduzetništva u novonastalim industrijama. No, ubrzo nakon industrijske revolucije značaj preduzetništva opada sa početkom masovne proizvodnje i koncentracije kapitala. Razvoj
preduzetničke djelatnosti je zamijenjen rastom industrijskih korporacija u formi holding preduzeća i konglomerata u kojima se čovjek kao osoba gubi, a njegov identitet, kreativnost i inventivnost se poistovjećuju sa idejom kompanije.

Za to vrijeme u socijalističkim zemljama je razvoj preduzetništva bio potiskivan od strane državne privrede i tadašnjeg političkog i kulturološkog miljea, jer se preduzetničko ponašanje smatralo nečim lošim. U takvom sistemu nije bilo mjesta za razvitak preduzetničkih aktivnosti, osim sitnih tradicionalnihzanata, što je obojeno procesom demokratizacije

Demokratizacija i preduzetništvo kao društvena i poslovna filozofija ne mogu ići jedno bez drugog i strogo su uzročnoposljedično povezani.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 25 stranica
  • Preduzetništvo Adnan Rovčanin
  • Školska godina: Adnan Rovčanin
  • Skripte, Ekonomija
  • Bosna i Hercegovina,  Sarajevo,  UNIVERZITET U SARAJEVU – Ekonomski fakultet  

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari