Odlomak

Prskalice
Prskanje se izvodi masinama koje se nazivaju prskalice I one predstavljaju naj osnovnije masine za primenu pesticida u tecnom agregatnom stanju. Prednost primene prskalica ogledaju se u tome da one obezbedjuju dobar kvalitet rada,mala je zavisnos od vetra ,drift je manje izrazen velikia je mogucnost kombinovanja preparata.Moguca je primena malih rucnih prskalica za prskanje mladih zasada koji nisu zatvorili redove . Pored prednosti koje smo nabrojali prskalice imaju I svoje mane:

  • velika potrosnja vode od 2000-3000 l/ha
  • vece gazenje I sabijanje zemljista obzirom da se rasprskava velika kolicina tecnosti
  • manja produktivnost rada u odnosu na druge masine
  • ostecenja radnih delova prskalice
  • povecani gubici pesticida zbog kapanja I curenja tecnosti sa biljke

Osnovni delovi prskalice su: rezervoar, grubi precistac, poklopac rezervoara,mesalica,fini precistac,pumpa,regulator prit,manometar,rasprskivac,vod ka rasprskivacima i ventili.
U praksi se upotrebljava veliki broj prskalica razlicitih tipova podela se vrsi na mnogo nacina ali najcesce na osnovu pogona I nacina vuce.  Posle koriscen prskalicu treba oprati, najbolje je postupak čišćenja rezervoara provesti 2-4 puta s vodom koja stoji naraspolaganju. Prema standardima, volumenrezerovara čiste vode iznosi minimum10% ukupnog volumenarezervoara. Preporuka je prilikom pranja iskorisititi1/3 vode koja je naraspolaganju pa tu količinu poprskati po polju. Nakon toga provesti još dva pranja. Time se dobija znatno manja koncentracija preostalog zaštitnog sredstva nego da to činimo samo jednom. U slučaju da je prskalica opremljena s diznama zispiranje glavnog rezervoara iznutra potrebno je koristititu opremu za ispiranje rezerovara.

 

 

 

Radni organi prskalice

Prskalice su izradjene na razlicite nacine ali sve imaju pojedine delove koji su vise ili manje slicni.Osnovni radni organi prskalice su: rezervoar,pumpa,razvodni uredjaj,regulacioni merni uredjaj,armatura,uredjaj za prskanje I rasprskivaci

 

 

 

Rezervoar
Rezervoar na prskalicama je veoma slican rezervoarima na atomizerima I drugim masinama za zastitu bilja izradjen je od razlicitih materijala ,oblika I zapremina.U pocetku razvoja prskalica rezervoari su se pravili od drveta ali vremenom se tehnologija menjala I izbaceni su iz upotrebe jer su bili veoma teski za izradu I nisu bili pogodni za aplikaciju pesticida.
Korisceni su I rezervoari od metala oni su bili prakticni za upotrebu lako su se odrzavali i bili su laki . U pocetku su se izradjivali od bakra I mesinganog lima ali I oni su imali svoje mane korodirali su iznutra zbog raznis sredstava za zastitu.Danas se izradjuju od pocinkovanog lima I nerdjajuceg celika.
Plasticni ili sinteticki rezervoari oni su veoma jeftiniji I pruzaju siroke mogucnosti za oblikovanje I racionalna resenja a i veoma su laksi od svojih predhodnika. Oblici rezervoara mogu bitirazliciti u zavisnosti od tipa prskalice I materijala izrade osnovni zahtevi oblika rezervoara su ; mogucnost potpunog praznjenja pri ciscenju , smanjenje buckanja , stabilnost pri transportu ,zauzimanje sto manjeg prostora.Zapremina rezervoara zavisi od vrste prskalice npr kod rucnih prskalica zapremina jemala iznosi od 0,02-0,05 litara ,kod ledjnih prskalica zapremina je veca I iznosi od 15 – 20 litara,dok rucno prevozne pumpe imaju zapreminu od 50 – 100 litara .

Kod traktorskih nosenih prskalica zapremina je od 600-700 litara a kod vise delnih moze biti i vece.Samohodni nosaci orudja mogu imati rezervoar 1000- 2000 litara.Vucene prskalice i atomizeri imaju zapreminu od 500 do 1200 litara.
Kod svih masina za zastitu bilja sa gornje strane rezervoara nalazi se otvor za punjenje , u njemu se nalazi grubi precistac koji moze biti izradjenna razlicite nacine.Dok se sa donje strane nalaziventil za ispustanje tecnosti iz rezervoara ovaj otvor treba da bude na naj nizem mestu u rezervoaru.Kod preskalica u rezervoaru se nalaze I messalice koje su veoma bitne one mogu biti rucne I automacke . Rucno mesanje je karakteristicno za manje prskalice. Automacke mehanicke mesalice izradjuju se jednom ili vise plocica na jednom vratilu. Smatra se da je mesanje efikasno ako se vraca kolicina tecnosti koja iznosi minimalno 5-10% od indicirane zapremine rezervoara , ili 30 % vise nego sto kapacitet svih rasprskivaca.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari