Odlomak

1. UVOD

U ovom seminarskom radu biti će obrađena tema „Pustolovni turizam“. Pustolovni turizam predstavlja specifičan oblik turizma obilježen specifičnim turističkim motivom koji posjetitelje privlači u točno određene destinacije. Identificiran je kao jedan od najbrže rastućih turističkih segmenata u svijetu. Uočene su višestruke prednosti takvog aktivnog odmora na otvorenom poput produženja sezone, ne zagađuje okoliš, obogaćuje ponudu ruralnih područja, a vrlo je fleksibilan u organizacijskom i receptivnom pogledu.
Hrvatska je tradicionalno turistički orijentirana zemlja, te zbog svoje očuvane prirodne bogatstva i okoliša, kulturnog i povijesnog naslijeđe, blage mediteranske klima, i blizine europskih tržišta, brzo odgovara na trendove u turizmu i pokušava zadovoljavati potrebe tržišta i turista, pa tako i kada je riječ o pustolovnom turizmom – jedne od mlađih grana turizma.

2. TURIZAM

Turizam je skup odnosa i pojava koje proizlaze iz putovanja i boravka posjetitelja nekog mjesta, ako se tim boravkom ne zasniva stalno prebivalište i ako s takvim boravkom nije povezana nikakva njihova gospodarska djelatnost (Hunziker i Krapf, 1942). Turizam je putovanje u svrhu rekreacije, ugode ili posla i najčešće je ograničenog trajanja.
Najčešće se turizam povezuje sa putovanjem izvan domicilne zemlje, ali se također može odnositi i na putovanje na druge lokacije u tuzemstvu izvan mjesta stanovanja.
Svjetska turistička organizacija definira turiste kao: “ljude koji putuju i odsjedaju u mjestima izvan uobičajenog mjesta na razdoblje ne dulje od jedne godine u svrhu zabave, posla ili drugih razloga”.
Turistička kretanja se dijele na vrste i specifične oblike turizma. Dok su vrste turizma definirane određenim kriterijem npr. prema trajanju boravka turista (boravišni, vikend i izletnički turizam), specifični oblici turizma obilježeni su specifičnim turističkim motivom koji posjetitelje privlači u točno određene destinacije. Neki od specifičnih oblika turizma su:
 Kulturni turizam,
 Ekološki turizam,
 Seoski/ruralni turizam,
 Gradski/urbani turizam,
 Nautički turizam,
 Kongresni turizam,
 Zdravstveni turizam,
 Vjerski turizam,
 Lovni i robolovni turizam,
 Naturizam,
 Manifestacijski turizam,
 Gastronomski turizam,
 Enofilski turizam,
 Sportsko-rekreacijski turizam,
 Pustolovni turizam,
 Robinzonski turizam,
 Masovni turizam,
 Elitni turizam,
 Kontinentalni turizam,
 Svemirski turizam,
 Poslovni turizam,
 Obrazovni turizam,
 Izletnički turizam,
 …
Specifični oblici turizma orijentirani su na manje (definirane) segmente turističke potražnje, a nastali su kao suprotnost masovnom turizmu.
Najposjećenije zemlje su Francuska, Španjolska, Sjedinjene Američke države, Narodna republika Kina, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka, Ukrajina, Turska i Meksiko.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari