Uporedna pravna tradicija skripte
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Objavio Dalija007 24. oktobar 2014. Prijavi dokument
1) Pojam i definicija radnog prava
U definisanju radnog prava polazi se od njegovog predmeta i njegove sadržine, kao i od prirode, karaktera i suštine radnih odnosa. Radno pravo se može posmatrati:
• sa normativnog stanovištva;
• sa faktičkog, odnosno praktičnog aspekta;
• kao teorijsko-naučna disciplina;
• kao nastavna disciplina;
• sa nacionalnog i internacionalnog stanovišta.
Za radno pravo se vezuje više značenja.
Pod radnim pravom shvaćenim u normativnom smislu podrazumeva se posebna grana prava, tj. skup pravnih normi i načela sadržanih u heteronomnim i autonomnim izvorima prava kojima se uređuju radni odnosi, tj. odnosi između poslodavca i zaposlenih.
Radno pravo posmatrano sa faktičkog, tj. praktičnog aspekta podrazumeva primenu pravnih normi i načela sadržanih u radnom zakonodavstvu i drugim radnopravnim propisima donetim, odnosno nastalim na unutrašnjem i međunarodnom pravu.
Radno pravo se smatra i teorijsko-naučnom disciplinom zbog toga što se bavi izučavanjem radnih odnosa, propisa kojima se ti odnosi uređuju i pravila i principa na kojima se temelji sistem socijalnog osiguranja zaposlenih i drugih osiguranika i osiguranih lica.
Radno pravo se tretira i kao zasebna nastavna disciplina, koja se zbog svoje aktuelnosti i izuzetnog značaja izučava na mnogim univerzitetima, fakultetima i drugim obrazovnim institucijama širom sveta.
Radno pravo se može posmatrati sa nacionalnog i internacionalnog stanovišta. Osim unutrašnjeg radnog prava, postoji i međunarodno radno pravo. Postoje domaći i međunarodni izvori radnog prava. Međunarodni izvori radnog prava mogu biti internacionalnog, regionalnog i međudržavnog karaktera.
Na osnovu različitih aspekata posmatranja i izučavanja, radno pravo se može definisati kao posebna grana prava i zasebna teorijsko-naučna i nastavna disciplina u okviru koje se izučavaju radni odnosi i pravne norme i načela na kojima se ti odnosi zasnivaju, kao i posebni oblici socijalnog osiguranja zaposlenih i drugih osiguranika i osiguranih lica.
2) Predmet i metodi radnog prava
Predmet radnog prava (kao pravne i teorijsko-naučne discipline) – su radni odnosi, tj. odnosi koji se na radu i u vezi sa radom uspostavljaju između poslodavca i zaposlenih. Ti odnosi su individualni i kolektivni radni odnosi.
Individualni radni odnosi su odnosi koji se uspostavljaju između poslodavca i zaposlenog i tiču se uređivanja individualnih radnih prava, obaveza i odgovornosti.
Kolektivni radni odnosi su odnosi koji se uspostavljaju između poslodavca, odnosno udruženja poslodavaca, na jednoj strani, i zaposlenih, odnosno sindikata na drugoj strani, a povodom uređivanja, ostvarivanja i zaštite kolektivnih radnih prava, obaveza i odgovornosti.
Radno pravo se najpre razvijalo u okviru građanskog prava jer su se radni odnosi dugo temeljili na ugovoru o radu. Postepenim preobražajem ugovora o radu i izdvajanjem radnih odnosa iz okvira građansko-pravnih odnosa, stvarali su se preduslovi i za postepeno osamostaljivanje radnog prava, odnosno za njegovo prerastanje u samostalnu pravnu, teorijsko-naučnu i nastavnu disciplinu. Do njegovog konačnog osamostaljivanja i definitivnog prerastanja u zasebnu pravnu i naučnu disciplinu dolazi početkom 20. veka.
Normama radnog prava su zaštićeni svi zaposleni, bez obzira na koji posao obavljaju, u kojoj organizaciji rade i kako su zasnovali radni odnos.
Predmet i sadržinu radnog prava čine radni odnosi, u izvesnoj meri i principi, instituti, organizaciono-pravna i druga pitanja iz oblasti rada i radnih odnosa. Predmet radnog prava obuhvata i pitanja vezana za posebnu zaštitu i osiguranje zaposlenih za slučaj bolesti, invalidnosti, starosti i drugih socijalnih rizika, jer je to osiguranje u vezi sa njihovim radnopravnim položajem.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio caka011 23. septembar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.