Odlomak

I. UVOD

Turizam je najbrže rastuća i jedna od najprofitabilnijih industrija u svijetu, s bezbrojnim mogućnostima za ekonomski razvoj regija.

Današnje vrijeme brzih promjena traži suzdržanost kada se govori o kratkoročnim, a pogotovo dugoročnim predviđanjima jer golem broj faktora utječe na turistička zbivanja, tako da je realan objektivan pogled unaprijed moguć samo za vrlo kratko vremensko razdoblje.

Da bi netko postao turistom, mora otputovati iz svog mjesta stalnog boravka u neko drugo mjesto da bi tamo privremeno boravio. Mjesto privremenog boravka je turističko odredište, odnosno turistička destinacija. To mjesto posjeduje resurse zbog kojih je turist došao, odnosno zbog kojih je posjetitelj odabrao tu turističku destinaciju.

II. ULOGA TURISTIČKIH POSREDNIKA U RAZVOJU RURALNOG TURIZMA

1. Ruralni turizam

Ruralni turizam je skupni naziv za različite oblike turizma koji se javljaju izvan područja gradova i područja na kojima se je razvio masovni turizam. On je uvjetovan i obilježen turističkim atrakcijama koje se nalaze u ruralnim prostorima.

pojmom ruralni turizam nalazimo različite nazive kao što su: eko-turizam, seljački turizam, agro-turizam, seoski turizam, turizam u seoskim domaćinstvima, eko-ruralni turizam i slično. Ruralni turizam je koncept turizma na seoskim gospodarstvima, koji se temelji na korištenju ruralnog prostora u kontekstu turističke ponude. Izvan urbanih naselja je i nema odlike masovnosti. Ruralni turizam razumijeva poticanje razvitka novih turističkih destinacija posebice na kontinentu. Dio je kontinentalnog turizma. Uporišne točke su seoska gospodarstva koja svoju egzistenciju temelje na poljoprivredi, a višak svojih proizvoda plasiraju kroz novi prodajni kanal – turizam. Značajno je da dopunsku zaradu seosko gospodarstvo ostvaruje u svom vlastitom dvorištu, te razumijeva aktivno uključivanje cijele obitelji. Osim prodajom vlastitih proizvoda prihod se ostvaruje i pružanjem usluge smještaja, prehrane, te nekim drugim sadržajima (neposredan kontakt s domaćim životinjama, sudjelovanje u poljoprivrednim radovima, “pečenje” rakije, jahanje i slično).

Ruralni turizam uključuje aspekt održivog turizma koji ne šteti okolišu, odnosno razvitak turizma sa što manjim posljedicama za okoliš, a u pravilu razumijeva i ekološku poljoprivrednu proizvodnju.

Ruralni turizam ukjučuje posjet nacionalnim parkovima i parkovima prirode te ostaloj baštini u ruralnom prostoru, zatim panoramske vožnje, uživanje u ruralnom krajoliku i boravak na turističkim seljačkim gospodarstvima. On je dodatni izvor prihoda, ruralnih obitelji i važan je u smanjivanju stope ruralne depopulacije. Investicije u turizmu mogu u ruralnom prostoru očuvati povijesne građevine i tradicionalne aktivnosti. Seljaci mogu modernizirati neiskorištene zgrade za potrebe iznajmljivanja turistima, odvojiti dio zemljišta za potrebe kampiranja ili za potrebe sportske rekreacije i sl.

2. O turističkim posrednicima

Posrednici u turizmu dovode u vezu prostorno dislocirane pružatelje turističkih usluga s konzumentima tih usluga/turistima. Posrednici u turizmu imaju ulogu koordinatora i realizatora interesa ponuđača i korisnika turističkih proizvoda i usluga.

Osnovni predstavnici turističkog posredništva danas su:
•    turističke agencije,
•    turoperatori,
•    postoje i drugi  ( klubovi, udruženja,  u novije vrijeme  Internet) ali nisu toliko  zastupljeni.

Turističku agenciju definiramo kao subjekt koji usluge trećih subjekata potrebnih za putovanje i boravak, posreduje turistima ili te usluge nudi u posebnim kombinacijama kao “vlastite usluge”.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari