Odlomak

UVOD

Svako područje života se mora dobro poznavati kako bi se moglo  što bolje iskoristiti i na najbolji način organizovati. Tako je i sa platnim prometom. Potrebno je poznavanje sistema platnog prometa i njegovih instrumenata da bi on mogao funkcionisati na najbolji način. Srž leži u organizaciji. Tema bez  koje se ne može vršiti poslovanje i od koje sve kreće i sa kojom se blago rečeno, sve završava.

Za sam uvod,  najbitnije je da shvatimo da se radi o važnom području za poslovanje i da moramo znati upravljati sa onim što se nalazi u našim rukama, sa čime se susrećemo svakodnevno.

Pod platnim prometom se podrazumevaju sva plaćanja koja se vrše u novcu, gotovinska i bezgotovinska, između domaćih,  fizičkih i pravnih lica te između domaćih i stranih lica. Do plaćanja između pravnih i fizičkih lica u platnom prometu dolazi po osnovu plaćanja robe i usluga, kao i plaćanja po osnovu finansijskih transakcija.

Učesnici u platnom prometu u zemlji su: pravna lica, radnje i fizička lica koja u skladu sa propisima vrše plaćanje preko računa. Novim Zakonom o platnom prometu utvrđeno je da su nosioci platnog prometa Narodna banka, banke, štedionice, preduzeća PTT saobraćaja  i druge ovlašćene finansijske organizacije.

Poslovi platnog prometa su neutralni bankarski poslovi. Poslovi platnog prometa u zemlji i inostranstvu se obično obavljaju u celosti preko bankarskog sistema. Prema mestu gde se nalaze lica koja učestvuju u platnom prometu razlikujemo:

  •                  unutrašnji platni promet (tuzemni)
  •                  platni promet sa inostranstvom

Platni promet u zemlji ili unutrašnji platni promet obuhvata sva plaćanja koja se realizuju između domaćih,  pravnih i fizičkih lica. Unutrašnji platni promet se realizuje u skladu sa nacionalni propisima koji uređuju ovu materiju i sa propisanim instrumentima platnog prometa, u kom pogledu postoji, uglavnom, dosta sličnosti, ali i određene razlike između zemalja, pre svega u zavisnosti od razvijenosti bankarskog sistema i stepena privrednog razvoja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari