Odlomak

UVOD

Siromaštvo je jedan od velikih problema savremenog društva. Najuţe definicije svode siromaštvo na nedovoljnost finansijskih sredstava za zadovoljenje osnovnih ţivotnih potreba. U novijim definicijama siromaštva polazi se od visine prihoda i materijalnih uslova ţivota kao glavnih indikatora, ali je i naglašeno da se ovaj fenomen ne moţe definisati samo s obzirom na standarde fizičkog preţivljavanja već i u odnosu na druge dimenzije koje se tiču kvaliteta ţivota i zadovoljavanja raznovrsnih potreba.

Rad se sastoji iz tri dela: prvi deo rada je karakteristike siromaštva, drugi deo rada su uzroci siromaštva, a treći deo je merenje siromaštva. U prvom delu rada, koji date su definicije siromaštva i dat je odnos siromaštva isrodnih pojmova kao što su: socijalna isključenost, ekonomska nejednakost, društvena nejednakost i diskriminacija. Detaljno je opisano apsolutno i relativno siromaštvo,finansijsko siromaštvo i materijalna deprivacija, kao i objektivno i subjektivno
siromaštvo. U drugom delu rada opisani su društveni i individualni uzroci siromaštva, kao i njihov meĎusobni odnos.

Treći deo rada je merenje siromaštva i opisani su pokazatelji siromaštva kao što su: koeficijent siromaštva, koeficijent jaza siromaštva, koeficijent dohodnog jaza i drugi. Objašnjene su linije, odnosno granice siromaštva ( apsolutna i relativna ) sa osvrtom na statističke podatke za Srbiju i dat je opis koje je to stanovništvo najugroţenije, što se tiče
siromaštva u Srbiji.

Na samom kraju rada su, naravno, zaključna razmišljanja i spisak korišćenje literature.

 

 
UZROCI, VRSTE I MERENJE SIROMAŠTVA U SRBIJI

KARAKTERISTIKE SIROMAŠTVA

Da bismo mogli da steknemo sliku o siromaštvu u Srbiji, potrebno je da upoznamo njegove karakteristike, da utvrdimo uzroke siromaštva, vrste kao i na koji način se meri siromaštvo. To znači da treba da potraţimo odgovore na niz pitanja: koliko je siromašnih, ko su siromašni, itd. No da bismo to mogli da učinimo, moramo prvo jasno da definišemo šta je siromaštvo, i da jasno definišemo odnos siromaštva i socijalne isključenosti, ekonomske nejednakosti, društvene nejednakosti i diskriminacije.

 

 

SIROMAŠTVO I SRODNI POJMOVI

U definisanju siromaštva postoji više razlika u mišljenjima. Najuţe definicije svode siromaštvo na nedovoljnost  finansijskih sredstava za zadovoljenje osnovnih ţivotnih potreba. U nešto širim definicijama naglasak ostaje na materijalnim aspektima,ali se siromaštvo shvata kao osobeni ţivotni standard koji odlikuje nezadovoljenost potreba. Još šire definicije siromaštva obuhvataju pored materijalnih elemenata i nematerijalne, pa se siromaštvo gotovo poistovećuje sa socijalnom isključenošću, zato što podrazumeva i nemogućnost učestvovanja u društvu u različitim oblicima. Jednu od najširih definicija siromaštva ponudio je indijski nobelovac Amartja Sen i po njemu prihod i ţivotni standard nisu vaţni sami po sebi, već što odreĎuju način ţivota koji neka osoba vodi. Siromaštvo se shvata kao odsustvo mogućnosti slobode izbora i ostvarenja ljudskih potencijala, razvoja i ţivotnog blagostanja.
Socijalna isključenost je proces kojim pojedinci i grupe bivaju istisnuti iz ekonomskog, političkog, kulturnog ili društvenog sistema preko kojih se integrišu u društvo. To je proces kidanja veza izmeĎu pojedinca i šire zajednice koji se moţe odvijati na jednoj ili više dimenzija: zapošljavanja, obrazovanja, učestvovanja u političkom ţivotu, društvenim, kulturnim aktivnostima, mreţama socijalne brige i podrške.
Siromaštvo i socijalna isključenost se nekada poistovećuju sa srodnim pojmovima kao što su: ekonomske nejednakosti, društvene nejednakosti i diskriminacija. Ovi pojmovi su bliski pojmovima siromaštva i socijalne isključenosti i često se sa njima prepliću, ali je vaţno razumeti razlike izmeĎu njih.
Ekonomske nejednakosti nisu isto što i siromaštvo. Siromaštvo svakako podrazumeva postojanje ekonomskih nejednakosti izmeĎu onih koji jesu i onih koji nisu siromašni, bez obzira na koji način se definiše siromaštvo (kao novčana sredstva ispod odreĎene linije, ţivotni standard ispod minimalno zadovoljavajućeg i sl.). MeĎutim,ekonomske nejednakosti podrazumevaju nejednakosti u prihodima, ili drugim ekonomskim resursima u okviru celokupne populacije Jednostavno rečeno, ekonomske nejednakosti postoje izmeĎu onih koji su siromašni i onih koji nisu, ali postoje i izmeĎu
veoma bogatih i onih koji su manje bogati.
Društvene nejednakosti su još širi pojam i od siromaštva i od ekonomskih nejednakosti. One predstavljaju ne samo nejednakosti u ekonomskim resursima, već i nejednakosti u društvenoj moći i ugledu. Društvene nejednakosti se najčešće vide preko postojanja različitih društvenih klasa i slojeva.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari