U ovom seminarskom radu ćemo opisati Procjenu uticaja na životnu sredinu koje je urađena 2010 godine za EFT-Rudnik lignita – Stanari.

Kompanija EFT group odabrala je konsultantsku firmu D’Appolonia S.p.A. da izradi Studiju o procjeni uticaja na životnu sredinu (PUŽS) i da u skladu sa tim procjeni potencijalne posljedice na životnu sredinu koje bi bile rezultat planirane izgradnje, aktivnosti, održavanja i zatvaranja rudnika Stanari, uključujući otvaranje novog površinskog kopa Ostružnja.

Procjena je izrađena kako bi se provjerilo da li su predviđene aktivnosti u skladu sa politikama za zaštitu životne sredine i socijana pitanja Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj iz 2008. godine i odgovarajućim zahtjevanim performansama, kao i međunarodnim, evropskim i nacionalnim zahtjevima vezanim za životnu sredinu i najboljim industrijskim praksama. 

Prije svega opisaćemo ukratko položaj rudnika tj. basena Stanari: Ugljeni basen Stanari je površinski kop rudnika lignita koji se nalazi na području planine Krnjin, između rijeka Ukrina, Usora i Bosna. Administrativno pripada Opštini Doboj i nalazi se 75 km istočno od Banja Luke. Željeznica Doboj – Banja Luka i regionalni put Doboj-Prnjavor-Banja Luka prolaze kroz sredinu basena Stanari. Sam rudnik uglja je podijeljen malom rijekom Ostružnja na sjeverni ugljeni basen Raškovac i južni ugljeni basen Ostružnja. Navešćemo ukratko i opis aktivnosti u rudniku Stanari: Razvoj rudnika lignita Stanari podrazumjeva povećanje trenutne godišnje proizvodnje uglja sa 600.000 na maksimum od 3.2 miliona tona. Kao dio tog razvoja, projektom je planirano da se poveća obim aktivnosti u ugljenom basenu Raškovac i da se otvori basen Ostružnja.  Te aktivnosti će uključiti iskop otkrivke, transport i odlaganje, odvodnjavanje površinskog kopa, iskopavanje i transport uglja, preradu uglja, odlaganje pepela i drugih ostataka iz termoelektrane, prateće objekte i infrastrukture i zatvaranje rudnika. Rudnik Stanari je prvi površinski rudnik koji je dobio novu ekološku dozvolu od Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srpske. Kao što smo naveli, Sistem zaštite životne sredine u rudniku je analizirao i verifikovao italijanski konsultant iz ove oblasti, D’Appollonia. Rudnik Stanari je dostigao međunarodne standarde funkcionisanja dobivši sertifikat ISO 14001 Upravljanja sistemom zaštite životne sredine.

Prijavi se