Odlomak

1. Osnovni principi sistemаtike i tаksonomije živih bićа, binаrnа nomenklаturа
Klasifikacija organizama uglavnom se zasniva na morfoanatomskim karakteristikama odraslih organizama I njihovoj embrioloskoj istoriji, pri cemu geografska raspostranjenost ,fosilni ostaci I druge cinjenice mogu biti od velike koristi za razvrstavanje zivotinja u prirodne klasifikacione  sisteme. Sistem klasifikacije pocenje konceptom vrste I moze se reci da svaki organizam pripada nizu hijerarhijski uredjenih taksona, medju kojima se kao osnovni javlja rang vrste. Vrsta(species)predstavlja skup jedinki koje imaju sustinske slicnosti  u anatomskoj gradji I koje se slobodno ukrstaju I daju plodno potomstvo.Taksonomija je grana biologije koja se bavi klasifikovanjem organizama. Pod klasifikacijom se podrezumeva svrstavanje organizama u odredjene grupe na osnovu njihove medjusobne slicnosti/srodnosti. Sistematika je nauka o raznovrsnosti organizama.Da bi se podaci dobijeni registrovanjem I klasifikovanjem mogli koristiti, svakom taksonu daje se odredjeni naziv. Time se bavi deo sistematike koji se naziva nomenklatura. Danas se koristi binomna ili binarna nomenklatura koju je uveo Karl Linne . Po pravilima binarne nomenclature ime jedne vrste oznacava sa dve latinske reci. Prva se odnosi na ime roda I pise se uvek velikim pocetnim slovom, a druga rec se odnosi na ime vrste, to je najcesce epitet koji bvlize odredjuje datu vrstu I uvek se pise malim slovom . Osnovne sistematske kategorije su: species, genus, familia, ordo, classis, phylum I regnum.

 

 

 

2    Konvergencijа, homologijа i аnаlogijа.
Pojava slicnosti u obliku I funkciji kod filogenetski vrlo udaljenih organizama naziva se EKOLOSKA KONVERGENCIJA ili ANALOGIJA. Primer konvergencije kod zivotinja  su slicnosti u izgledu kod ajkule I delfina. Krila slepog misa I peraja delfina nazivaju se HOMOLOGIM ORGANIMA jer imaju ISTO POREKLO a RAZLICITU FUNKCIJU. Nasuprot toj pojavi je pojava ANALOGIH ORGANA koji imaju ISTU FUNKCIJU a POTPUNO RAZLICITO POREKLO,na primer krila ptica I insekata.

 

 

 

3    Acelulаrni živi sistemi.
Sve zive sisteme obzirom na slozenost I nivo telesne organizacije mozemo podeliti u dve gripe: acelularne I celularne. Acelularni zivi sitemi su ono koji nisu dostigli celiski nivo gradje , dok su celularni oblici svi zivi sistemi izgradjeni od celija kao osnovne morfoanatomske, funcionalne I reproduktivne jedinice. Pod acelurnim oblicima zivota podrazumevamo sve oblike zive materije koja nije dostgla nivo celiske organizacije. U acelularne forme svrstavamo sve viruse,hlamidije I rikecije.Medjutim po nekim autorima , hlamidije I rikecije se ipak izdvajaju o virusa , kao krajnje primitivni oblici Gram-negativnih bakterija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 12 stranica
  • Školska godina:
  • Skripte, Veterina
  • ,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Fakultet veterinarske medicine  

Više u Skripte

Više u Veterina

Komentari