Odlomak

U v o d

Na osnovu definicije ugovorom se naziva dvostrani pravni posao, kojim se izražava saglasnost volje dve ugovorne strane, o međusobnim pravima i obavezama.
Ugovor čiji je predmet kupovina ili prodaja robe, zove se kupoprodajni ugovor.
Ovim ugovorom se obavezuje prodavac da će određenu vrstu i količinu robe predati kupcu, a kupac se obavezuje da će preuzeti ovu robu i platiti za nju ugovorenu cijenu. Kupoprodajni ugovor možemo smatrati zaključenim kada su dve ugovorne strane ( kupac i prodavac ) postigle saglasnost u odnosu na bitne elemente ugovora a to su: vrsta, količina i cena robe. Prema opštim propisima , kupoprodajni ugovor može biti zaključen između prisutnih i odsutnih stranaka u pismenoj ili usmenoj formi.Smatra se da su stranke bile prisutne ukoliko se ugovor sklopi usmeno, preko telefona, teleprintera, računa ili telegrama.Ukoliko se ugovor sklopi pismom ili telegramom smatra se da su stranke bile odsutne. Prisutni, kupac i prodavac, stavljaju potpise na svoj ugovor. Kod usmeno sklopljenih ugovora i pored dostignute saglasnosti, i ako je punovažan, nema pismene potvrde, zato se ovi ugovori lako pobijaju i ne preporučuju se.Za razliku od njih, pismeni ugovori, imaju prednosti jer se kod njih tačno znaju sva prava i obaveze ugovornih strana.
Ugovor o kupovini i prodaji je saglasna izjava volja dve ugovorne strane kojom se jedna ugovorna stana – prodavac obavezuje da drugoj strani – kupac preda stvar koju prodaje, tako da kupac stekne prava raspolaganja, odnosno pravo svojine. Dakle kod ugovora o kupovini i prodaji dogovorne strane su :
• prodavac i
• kupac.
Iz kupoprodajnog ugovora proističu prava i obaveze za obe ugovorene strane ( kupca i prodavca ).Osnovna obaveza prodavca je da isporuči ugovorenu robu, a pravo prodavca je da za nju primi ugovorenu cijenu, a obaveza kupca je da isplati ugovorenu cenu i pravo da preuzme u vlasništvu ugovorenu robu.Ugovor o kupovini i prodaji ( kupoprodajni ugovor ) obuhvata tri faze:
• Prva faza predugovaranje- u kojoj se ugovorene strane upoznaju sa drugim odredbama kupoprodajnog ugovora ;
• Druga faza je zaključivanje kupoprodajnog ugovora-koja sledi posle postupka predugovaranja ;
• Treća faza je realizacija kupoprodajnog ugovora koja počinje isporukom robe od strane prodavca.

POJAM UGOVORA U PRIVREDI

Ugovorom o prodaji u privredi obavezuje se prodavac da kupcu preda robu da bi na njoj stekao pravo svojine ili mu pribavio neko pravo (npr. pravo industrijske svojine), a kada vršenje tog prava zahteva držanje robe da mu preda i robu, dok se kupac obavezuje da prodavcu plati cenu u novcu i preuzme robu. Ovaj ugovor zaključuju između sebe privredni subjekti (privredna društva, preduzetnici, zadruge itd.), a ima za predmet prodaju robe. Prodaja robe je osnovni ugovor od svih ugovora u privredi.
Prodaja je u rimskom pravu označavana kao kupoprodaja (emptio – vendi-tio). lako su evropske zemlje (izuzimajući Veliku Britaniju) nastavile pravnu tradiciju rimskog prava, za označavanje prodaje ne koriste isti naziv. Pre donošenja i stupanja na snagu ZOO u propisima, pravnoj teoriji i praksi korišćen je izraz “kupoprodaja” ili “kupovina i prodaja”Pravne osobine. Ugovor o prodaji je neformalan (zakonska pisana forma propisana je za ugovore o prodaji nepokretnih stvari ), imenovan, dvostrano obavezan, teretan, kauzalan, komutativan, sa trenutnim ili trajnim izvršenjem obaveza, sa sporazumno određenom sadržinom ili po pristupu.
Ugovori u privredi su ugovori koje zaključuju privredni subjekti međusobno u vršenju privredne delatnosti iz predmeta svog poslovanja ili su u vezi sa tim delatnostima. Bitna obeležja ovog ugovora određena su privrednim subjektima i predmetom ugovora. ZOO nije po imenično označio koji ugovori se smatraju kao ugovori u privredi. U našem pravu ugovor u privredi je određen prema mešovitom sistemu. Mešoviti sistem predstavlja kombinaciju subjektivnih i objektivnih sastojaka. S obzirom na subjektivne sastojke, zaključen je ugovor u privredi:
1) ako su obe ugovorne strane privredna društva ili druga pravna lica koja obavljaju privrednu delat¬nost;
2) ako su obe strane u ugovoru preduzetnici koji obavljaju privrednu delatnost;
3) ako je jedna strana u ugovoru privredno društvo ili drugo pravno lice koje obavlja privrednu delatnost, a druga strana preduzetnik.
Objektivni sastojci proizilaze iz zahteva ZOO da ugovor zaključe privredni subjekti međusobno, u obavljanju delatnosti koje sačinjavaju predmete njihovog poslovanja ili su u vezi sa tim delatnostima. Privredna delatnost je društvena aktivnost čiji je rezultat proizvodnja ili promet proizvoda i usluga, kao i njihova raspodela. Naše pravo nije, prema tome, prihvatilo postojanje jednostranog trgovačkog posla – da se samo na jednu stranu koja je pri¬vredni subjekat primene posebna pravila ugovora u privredi.

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari