Odlomak

1. Uvodna razmatranja
Razvojem nauke, tehnike i tehnologije omogućena je proizvodnja velikog broja različitih opasnih materija. Pod pojmom opasnih materija podrazumevaju se sve one materije koje imaju takve karakteristike da mogu izazvati posledice štetne po zdravlje i okolinu. Do toga dolazi usled neodgovornog i/ili nestručnog rada, zatim usled bilo kakve nezgode tokom proizvodnje, skladištenja, rukovanja ili transporta.
Transport opasnih materija zauzima sve značajnije mesto u strukturi ukupnog prevoza. Imajući u vidu svojstva ovih materija očigledno je da se njihovim prevozom povećava opšta opasnost, sa jedne strane zbog mogućnosti nastajanja saobraćajnih nezgoda, a sa druge strane zbog ograničenih mogućnosti prilagođavanja ambalaže i vozila kojima se prevoze opasne materije u cilju sprečavanja njihovog štetnog dejstva. Transportna sredstva kojima se vrši prevoz opasnih materija moraju biti posebne konstrukcije i moraju odgovarati uslovima koji su propisani odgovarajućim zakonom.
Mogućnosti bezbednog skladištenja ovih materija su daleko veće nego mogućnosti bezbednog prevoza. Naime, skladište se može locirati na najpovoljnijem mestu (udaljenom od naselja), dok se prevoz vrši i kroz gusto naseljene urbane sredine ili pored značajnih objekata i instalacija gde bi aktiviranje određene opasne materije moglo izazvati veoma teške posledice.
Transport opasnih materija i predmeta, tzv. ”opasnih roba” je prema Evropskom sporazumu o međunarodnom prevozu opasnih roba u drumskom saobraćaju (ADR-u) zabranjen ukoliko se ne obavlja pod precizno definisanim uslovima. Za prevoz pojedinih vrsta opasnih materija nije uvek dovoljno ispuniti propisane uslove, već je potrebno dobiti i posebno odobrenje kako bi se izvršio prevoz.
Pored samog prevoza, propisima su regulisane i radnje kao što su pripremanje materije za prevoz, utovar, istovar, pretovar, usputne manipulacije, zatim postupci voznog osoblja u slučaju saobraćajne nezgode ili havarije i slično. Obeležavanje opasnih materija je takođe definisano ADR-om tako da omogućava brzo i jednostavno sagledavanje osnovnih podataka o opasnoj materiji, ali i sagledavanje zahteva koje treba da ispune ambalaža i prevozno sredstvo. Kolete, fiksirane cisterne ili kontejneri u kojima se prevoze opasne materije moraju biti na vidljivom mestu označene odgovarajućim listicama opasnosti i tablama za obeležavanje vozila.
Rizik pojave akcedentnih situacija pri prevozu opasnih materija je veliki, najpre sa aspekta mogućnosti nastanka saobraćajnih nezgoda, a zatim sa aspekta nemogućnosti sprečavanja štetnog dejstva od strane ambalaže i vozila u takvim situacijama. Takođe, do pojave akcedentnih situacija može doći i prilikom utovara i istovara opasnih materija, prema tome neophodno je striktno poštovanje propisa koji se odnose na ovu problematiku.
• * ADR – sporazum sačinjen u Ženevi 1957. Godine, a 1972. godine sporazum je ratifikovala tadašnja SFR.
U slučaju pojave incidenta, akteri su dužni da odmah obaveste odgovarajuće interventne servise čiji je zadatak da hitno reaguju u takvim situacijama i da im dostave sve potrebne informacije koje bi bile od koristi prilikom obavljanja intervencije. Delovanje interventnih ekipa predstavlja veoma bitan faktor u oblasti opasnih materija kome se poklanja posebna pažnja.
2. Vrste i podela opasnih materija
Opasne materije su one materije koje pri proizvodnji, pakovanju, skladištenju, transportu, rukovanju i korišćenju mogu biti opasne i štetne po zdravlje ljudi ili mogu dovesti do materijalnih šteta ukoliko se njima nestručno rukuje. Zauzimaju veoma značajno mestu u transportu, tako da su od strane ADR-a (European agreement concerning the international carriage of dangerousgoods by road) definisane osnovne instrukcije kojih se moraju pridržavati sve države potpisnice ovog sporazuma bez odstupanja.
Široka primena ovih materija uslovila je njihovu opštu klasifikaciju koja je izvršena u skladu sa međunarodnim propisima i sporazumima, a obuhvaćeno je oko 50.000 opasnih materija razvrstanih u 9 klasa. U zavisnosti od hemijskih osobina, agregatnog stanja i stepena opasnosti, prema ADR-u sve opasne materije su svrstane u sledeće klase:
KLASA 1:
1a  Eksplozivne materije,
1b  Predmeti punjeni eksplozivnim materijama,
1c  Sredstva za paljenje, vatrometni predmeti i drugi predmeti;
KLASA 2  Zbijeni gasovi pretvoreni u tečnost i gasovi rastvoreni pod pritiskom;
KLASA 3  Zapaljive tečnosti;
KLASA 4:
4a  Zapaljive čvrste materije,
4b  Materije sklone samoupaljenju,
4c  Materije koje u dodiru sa vodom razvijaju zapaljive gasove;
KLASA 5:
5a  Oksidirajuće materije,
5b  Organski peroksidi;
KLASA 6:
6a  Otrovne materije,
6b  Gadne i zarazne materije;
KLASA 7  Radioaktivni materijali;
KLASA 8  Korozivne (nagrizajuće) materije;

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Skripte

Komentari