Odlomak

BIOGEOHEMIJSKI CIKLUSI U EKOSISTEMU
BIOGEOHEMIJSKI CIKLUSI
Kruženje materije u ekosistemu obuhvata kruženje atoma hemijskih elemenata koji su od životnog značaja za organizme, od nežive prirode ka živoj, odnosno od staništa do životne zajedice i obrnuto. To su biogeohemijski ciklusi, a sam termin znači da su u to kruženje uključeni i biološki i geološki i hemijski procesi.

BIOGEOHEMIJSKI CIKLUSI
Od preko 90 hemijskih elemenata u Mendeljevom periodnom sistemu, u sastav ćelije, žive materije, ulozi nešto manje od polovine (oko 40). Nisu svi elementi od istog značaja za žive organizme. Može se reći da 4 elementa – kiseonik (O), ugljenik (S), vodonik (N) i azot (N) imaju najveći značaj za živi svet, jer njihova jedinjenja čine najveći deo žive materije. Stoga su ciklusi kruženja ovih elemenata između žive i nežive prirode najintenzivniji.

BIOGEOHEMIJSKI CIKLUSI
Kruženje atoma pojedinih hemijskih elemenata u okviru biosfere može da traje duže i kraće. Neki elementi se brže i neposrednije iz živih bića vraćaju u okolnu sredinu, dok u drugim ciklusima u toku kruženja deo atoma duže vreme ostaje zarobljen ili zadržan u pojedinim fazama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Hemija

Više u Skripte

Komentari