Odlomak

Brazil kao turistička destinacija

Geografski položaj i veličina

Brazil je po veličini peta zemlja na svetu posle Rusije, Kanade, Kine i SAD. Neuporedivo je najveća na Južnoameričkom kontinentu. Zato ga i s pravom zovu »kontinent na kontinentu«. Zauzima skoro polovinu (tačnije 48%) Južnoameričkog kontinenta sa površinom od 8.513.844 km². Graniči se sa svim zemljama Južne Amerike osim sa Čileom i Ekvadorom. To su: na severu sa Venecuelom, područijem Gvajane i Kolumbije; na zapadu i jugu sa Peruom, Bolivijom, Paragvajem, Argentinom i Urugvajem. Na istoku se proteže velika obala prema Atlanskom okeanu. Brazil zauzima najistaknutiji deo Atlantske obale Južne Amerike. Granice Brazila se protežu u dužini od 23.137 km od čega 7.407 km otpada na obalu Atlantskog okeana a 15.730 km čini kopnenu granicu.

Fizičko-geografske karakteristike

Prirodna slika Brazila ogleda se u tri velike oblasti: dolina reke Amazon
na severu; Brazilska visoravan zauzima centralni i južni deo a Brazilsko primorije zauzima  istočni deo Brazila. Ali ima i dosta manjih oblasti koje popunjavaju taj živopisan mozaik. Na primer na severu su južni ogranci Gvajanskih planina, zatim u centralnom delu sa granicom sa Paragvajem je Pantal koja predstavlja močvarnu oblast.

Postanak reljefa. Najveći delovi Brazila su od pramase. Pramasa se sastoji od najstarijih stena vulkanskog porekla i metamorfnog je porekla. Osnova  pramase su graniti, kvarc, različiti škriljci… Zbog toga se zaključuje da su oni delovi Gondvane. Znači teritorija današnjeg Brazila je u dalekoj prošlosti sa današnjom Afrikom, Australijom i Antartikom činili jedinstveno kopno na južnoj hemisferi. Na delovima pramase u Brazilu razvijen je reljef plasina. To su masivni blokovi međusobno izdvojeni. Ovaj oblik reljefa je u potpunoj suprotnosti od susednih planinskih venaca Kordiljera, mnogo viših i mlađih Andskih planina. Plasina je zastupljena u oblasti Gvajanskih planina i Brazilske visoravni.
Gvajanske planine nazvane po državi Gvajani, iako su najveći delovi ovih planina u Venecueli. Međutim, samo jedan južni deo ovih planina pripada severnom delu Brazila. U sklopu ovih planina treba razlikovati zapadnu skupinu visokih vrhova i strmina dok sa istočne strane brdsko-brežuljkaste i dolinske obike reljefa. Između njih se nalazi reka Rio Branko koja ujedno i sjedinjuje ta dva dela i povezuje ih prirodno preko Rio Negra sa Amazonom. Sa zapadne  strane Rio Branka teren se naglo uzdiže i čini granicu sa Venecuelom. Tu je takođe i najviši vrh Brazila, Pico da Noblina (Magloviti vrh) visok 3.014 m.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari