Personifikacija životra animalnog sveta u romanima Džeka Londona u mlađim razredima osnovne škole
Objavio Seminarski0002 26. avgust 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Pedagogija
Objavio studenti.rs 15. oktobar 2018. Prijavi dokument
“Dijete ometeno u razvoju je dijete sa posebnim potrebama, a dijete sa posebnim potrebama je DIJETE.”
Pravo na obrazovanje kao pravo garantovano međunarodnim i nacionalnim propisima je dio nas i naše svakodnevnice. Djeca pohađaju predškolske ustanove, zajedno sa svojim vršnjacima prelaze u osnovne škole, a u zavisnosti od interesovanja i mogućnosti nastavljaju školovanje slijedeći svoj životni put. Sve djeluje kao jedan prirodan tok. Međutim, da li je taj put isti za svu djecu? Da li sva djeca imaju šansu i priliku da steknu obrazovanje u skladu sa svojim potrebama?
Pravo na obrazovanje je garantovano svoj djeci. Štaviše, to nije samo pravo, već i obaveza koju djeca moraju ispuniti. Svako dijete ima pravo na jednako i dostupno obrazovanje u skladu sa svojim mogućnostima, potrebama i interesovanjima. Država je dužna da obezbijedi jednak pristup obrazovanju svakom djetetu u skladu s njegovim obrazovnim potrebama i psiho – fizičkim mogućnostima.
Inkluzivni oblik vaspitanja i obrazovanja djece sa posebnim potrebama je savremena tedencija u vaspitno – obrazovnoj praksi i predstavlja mogućnost izlaženja u susret djeci koja imaju teškoće u razvoju i učenju, kao i poštovanje njihovog prava na razvoj i obrazovanje koje ostvaruju i ostala djeca.
Inkluzivno obrazovanje podrazumijeva da sva djeca treba da dobiju kvalitetno obrazovanje u okviru redovnih škola bez obzira na pol, nacionalno, vjersko i socio – ekonomsko porijeklo, sposobnosti i zdravstveno stanje. Istovremeno, to znači da škole i predškolske ustanove treba da se prilagode obrazovnim potrebama djece, a ne da se obrazuju samo ona djeca koja mogu da se uklope u postojeći obrazovni proces.
Inkluzija podrazumijeva obrazovne ustanove otvorene za svu djecu, a prije svega za djecu koja su marginalizovana u zajednici i isključena iz redovnog obrazovnog sistema zbog zdravstvenih problema, smetnji u razvoju, socijalne ugroženosti porodice, pripadnosti različitim nacionalnim manjinama i statusa izbjeglih ili raseljenih lica.
Tedencija zemalja Evropske unije je razvijanje politike koja promoviše inkluziju, odnosno uključivanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama u redovne škole. Crna Gora je ratifikovala veći broj međunarodnih konvencija iz oblasti ljudskih i dječjih prava. Reforma obrazovnog sistema u Crnoj Gori, kroz uvođenje inkluzivnog obrazovanja kao modela obrazovanja koji odgovara svim potrebama djece, započela je 2004. godine donošenjem Zakona o obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama i Strategije o inkluzivnom obrazovanju. Na taj način stvorene su pravne pretpostavke da nijedno dijete ne bude isključeno iz svih aspekata školovanja i da se svakom djetetu obezbijedi obrazovanje u skladu sa njegovim interesovanjima, mogućnostima i potrebama.
U radu se razmatraju ključni problemi i obrazovne potrebe djece sa intelektualnim smetnjama u razvoju.
Objavio Seminarski0002 26. avgust 2024.
Objavio Seminarski0002 26. avgust 2024.
Objavio anela73 17. jun 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.