Odlomak

1. MEĐUNARODNO KRETANJE KAPITALA

Ni jedna suvremena privreda ne može se izolirati od potrebe da uvozi i izvozi kapital, tako da je kretanje kapitala između zemalja dvosmjerno, pri čemu se u jednom slučaju subjekti određene zemlje pojavljuju kao davaoci, a drugi puta kao korisnici kapitala. Pod međunarodnim kretanjem kapitala podrazumijevamo transfer realnih i financijskih sredstava između subjekata različitih zemalja sa odloženim kontratransferom za određeni vremenski period, a u cilju ostvarivanja određenih ekonomskih i političkih interesa učesnika u tom transferu. Dakle, međunarodno kretanje kapitala je razmjena svih vrsta roba, usluga i financijskih oblika između različitih zemalja zbog ostvarivanja koristi koje pogoduju obijema stranama.
Najveći dio međunarodnog kretanja kapitala odvija se između razvijenih zemalja, odnosno subjekata iz ovih zemalja, koje su glavni davaoci (izvoznici) i korisnici (uvoznici) kapitala u svjetskim razmjerima. Zemlje u razvoju i zemlje u tranziciji (izuzev jednog broja zemalja izvoznika nafte) uglavnom se pojavljuju kao korisnici kapitala, a razmjerno manje kao davaoci kapitala.
Ovisno o tome kakav je utjecaj vlasnika kapitala na korištenje plasiranih sredstava, razlikuju se sljedeći oblici izvoza kapitala:
• međunarodne direktne investicije ( strane direktne investicije )
• međunarodne portfolio investicije
• međunarodni krediti ( zajmovi )

1.1 Direktne strane investicije (FDI)

Predstavljaju takav oblik ulaganja kapitala koji osigurava stranom investitoru stjecanje prava vlasništva, kontrole i upravljanja po osnovi uloženog kapitala. Dakle to su investicije čiji je cilj da se stekne trajan interes u poduzeću koje posluje izvan zemlje investitora, s tim da je bitna namjera investitora da se ostvari efektivno upravljanje kompanijom u koju se investira. Prema definiciji Međunarodnog monetarnog fonda inozemno izravno ulaganje događa se kada određeni ulagač (nerezident) dođe u posjed 10 posto ili više vlasničkog udjela gospodarskog subjekta (rezidenta).
Direktne investicije se često definiraju kao investicije motivirane stjecanjem kontrole (potpune ili djelomične) nad poduzećem u inozemstvu. Glavni nosilac FDI-a su multinacionalne kompanije. Osnovni motiv poslovanja multinacionalnih poduzeća je, kao i kod svih drugih tvrtki, maksimiziranje profita i povećanje vrijednosti kapitala poduzeća za njegove vlasnike. Pored tog osnovnog motiva, kod ulaganja multinacionalnih kompanija u inozemstvo ostvaruju se još strateški i ekonomski motivi, koji se ogledaju u proširivanju (ili povećanju) obima poslovanja na bazi osiguravanja resursa, osiguravanja tržišta (osvajanje novih tržišta ili zadržavanje postojećih tržišta) i ostvarivanja efikasnije proizvodnje i konkurentnosti (uključujući i kupovinu drugih kompanija).

1.1.1 BDP

To je ukupna vrijednost svih proizvoda i usluga raspoloživih za finalnu potrošnju koja se proizvedu na području jedne zemlje u određenom vremenskom razdoblju, neovisno o tome da li dohodak od tih proizvoda i usluga stječu rezidenti ili nerezidenti. BDP ili GDP (eng. gross domestic product) se obično gleda na razini jedne godine.
1.1.2 Zaposlenost

Zaposlenost obično promatramo kao stanje između radno aktivnih i radno sposobnih. Gledajući Singapur, tamo skoro pa da i nema problema sa nezaposlenošću jer nezaposlenost iznosi 1,9 %. Dakle od gotovo 2,5 milijuna radno sposobnih stanovnika 1,8% je nezaposlenih sto je izvrsno za njihovu zemlju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari