Odlomak

Uvod

Globalne računarske mreže stvorile su mogućnosti za nove oblike kriminala. Pojavljuje se poseban, sofisticiran, prodoran, tehnički potkovan, beskrupulozan, opsjednut, ponekad osvetoljubiv pojedinac kome je teško suprotstaviti se a još teže zaustaviti ga. On sve češće ne želi da bude sam već mu je potrebno društvo, kao što mu je neophodna i “publika”. Lakoća “vršljanja” cyber prostorom daje mu osećaj moći i neuhvatljivosti. Ovi osećaji nisu bez razloga, jer stvarno ga je izuzetno teško otkriti u momentu činjenja djela, što, uglavnom, predstavlja i “pravi” trenutak za njegovo identifikovanje i hvatanje. S druge strane, Internet koji je toliko ranjiv i nesiguran zbog ogromnog broja korisnika otvorenosti i neregulisanosti je i idealno skrovište kriminalaca različitog tipa. Naime, posljedice nasilja preko interneta ponekad mogu biti i ozbiljnije od posljedica nasilja u stvarnim situacijama. Razlog za to je taj da žrtva može svaki put ponovo pročitati šta je nasilnik o njoj napisao, koju je sliku postavio, koji su komentari napisani, dok uvrede u verbalnom obliku se mogu lahko zaboraviti. Kod ovakvih uvreda nasilnik može ostati anoniman što je jedan od razloga za podsticaj nasilnog ponašanja. Ovo vrijedi i za nasilje putem mobilnih telefona.

 
Internet i nasilje

Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyber bullying, pojam je za svaku komunikacijsku aktivnost računarskom tehnologijom, koja se može smatrati štetnom, kako za pojedinca, tako i za opšte dobro. Ovaj oblik nasilja nad djecom obuhvata situacije kad je dijete izloženo napadu nekog drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece ili odrasle osobe, putem interneta ili mobilnog telefona. Postoje dvije vrste nasilje preko interneta, direktno i indirektno. Direktno nasilje se događa kada osobakoja vrši nasilje:

  • šalje uznemirijuće poruke putem mobitela, e-mailom ili na chat-u,
  • ukrade ili promijeni lozinku za e-mail (društvene stranice: FACEBOOK,; My SPACE, TWITTER, DERNEK) ili nadimak na chat-u,
  • objavljuje privatne podatke ili neistine na chat-u, blogu ili internetskoj stranici,
  • šalje uznemirujuće poruke putem e-maila ili MMS poruka na mobitelu,
  • postavlja internetske ankete o žrtvi,
  • postavlja slike žrtve i očekuje uvredljive komentare,
  • šalje viruse na e-mail ili na mobilni telefon,
  • šalje pornografiju ili neželjenu pošstu na e-mail ili mobilni telefon,
  • lažno se predstavlja kao onaj na kome se vrši nasilje itd.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari