Odlomak

UVOD

Centralna banka predstavlja specifičnu bankarsku instituciju monetarnog sistema koja je pod velikim nadzorom i uticajem države. Zato ona predstavlja banku banaka i ostalih finansijskih institucija. Za ovu banku je karakteristično da direktno utiče na regulisanje i usmeravanje monetarne kreditne politike u svakoj državi. Te utiče na sve privredne i državne aktivnosti u toj državi. Ona je neprofitna, ima monopolski položaj i zakonsko ovlašćenje da emituje novčanice i kovani novac.
Najveći uticaj na razvoj centralnih banaka je imala Bank of England, koja je osnovana 1694.godine. Do Drugog svetskog rata su bile organizovane u formi akcionarskih društava, ali su prava akcionara bila ograničena u delu monetarne politike.
Danas, centralne banke predstavljaju najznačajnije banke u svakoj državi i njihov način obavljanja poslova se razlikuje od države do države. Ali u svakom slučaju ova banka diktira uslove osnivanja i poslovanja drugih finansijskih institucija čime joj se daje najveća odgovoranost za razvoj finansijskog sistema.

1. OSNIVANJE EVROPSKE UNIJE

Evropska unija je osnovana 1957.godine kada je šest zemalja potpisalo Rimski ugovor o formiranju Evropske zajednice za ugalj i čelik, kasnije je nazvana Evropska ekonomska zajednica (EEZ).Prvobitna namera je bila da EEZ bude carinska unija kako bi se uklonile carine u trgovini između zemalja članica. Ali, vremenom je EEZ rasla, i uključila Veliku Britaniju, Dansku, Španiju, Portugal, Grčku, i postaje poznata kao Evropska zajednica (EZ).Jedinstveni evropski akt je stupio na snagu 1987. godine i stvorio uslove za stvaranje jedinstvenog tržišta. Jedinstveno unutrašnje tržište predstavljalo je potporu za ekonomsku i monetarnu uniju (EMU), sa jedinstvenom valutom i centralnom bankom.

2. NASTANAK EVROPSKE CENTRALNE BANKE

Kada govorimo o glavnoj centralnoj banci u okviru Evropske Unije, mislimo na Evropsku centralnu banku (ECB). Evropska centralna banka predstavlja ’’banku banaka’’ zemljama članicama Evropske Unije.Na osnovu člana 4A Ugovora o osnivanju Evropske Zajednice, kao sastavnog dela Ugovora o EU iz Mastrihta, osnovani su: Evropska centralna banka i Evropski sistem centalnih banaka (ESCB), kao instituciona struktura Ekonomske i monetarne unije. Ovlašćenja ovih novih organa EU utvrđena su u prvom komunitarnom stubu EU i statuom ovih institucija. (Ilić, G., 2004:155)
Dakle, ECB je osnovana ugovorom iz Mastrihta, u poslednjoj, trećoj fazi uspostavljanja ekonomske i monetarne unije, kao nadgradnje tržišta EU. Glavni razlog njenog osnivanja bilo je stvaranje monetarne unije sa jedinstvenom valutom, evrom. Preteča ECB bio je Evropski monetarni institut, koji je osnovan na početku druge faze stvaranja monetarne unije. Njenov osnovni zadatak je bio ojačavanje saradnje nacionalnih centralnih banaka i usklađivanje monetarne politike država članica.
Evropska centralna banka sa sedištem u Frankfurtu, u Nemačkoj, osnovana je 1.juna 1998. godine odlukom šefova država vlade Evropske Unije, a sa radom je počela 1. januara 1999. godine, preuzimajući sve nadležnosti za primenu evropske monetarne politike. (Đurić-Kuzmanović, T., 2005:112) Time ujedno prestaje funkcija Evropskog monetarnog instituta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari