Odlomak

UVOD

Svako tržište, kako globalno tako i segmantirano, izražava odnose dva ključna ekonomska agregata: ponude i tražnje. Relacija odnosa ponude i tražnje utiče na nivo formiranja cena.
Osobenosti odnosa koji se izražavaju za tržište u realnom sektoru ekonomije jednako važe i za segmente tržišta koji funkcionišu u finansijskoj sferi. Pri tome treba istaći da finansijsko tržište ima svoje osobenosti koje se ispojavalju kako za prostor, vreme i način funkcionisanja tako i za strukturu tržišnih materijala koje se javljaju kao predmet kupoprodajnih transakcija na finansijskom tržištu.
Finansijska tržišta predstavljaju najznačajniji deo integralnog tržišta jedne zemlje ili šire posmatrano, jednog regiona. Finansijsko tržište, u osnovi, čine kreditno tržište i tržište hartija od vrednosti, pri čemu mogućnost razvoja i brzina rasta privrede jedne zemlje zavisi, pre svega, od razvijenosti tržišta hartija od vrednosti. U savremenim uslovima najbrži razvoj beleže tržište dužničkih i hibridnih hartija od vrednosti, kao i tržište izvedenih hartija, bez koga je nezamislivo poslovanje jer omogućava sniženje rizika i maksimiziranje profita različitih učesnika.
Finansijsko tržište predstavlja transmisioni mehanizam za pozajmljivanje sredstava privrednih subjekata koji imaju viškove sredstava onima kojima ta sredstva nedostaju za odredjene poslovne aktivnosti. Taj transfer od prve grupacije ka drugoj odvija se kroz kupovinu hartija od vrednosti koje izdaju emitenti kojima su sredstva potrebna, ili indirektno kroz kreditno – depozitni mehanizam finansijskih posrednika. Ključne kategorije finansijskog tržišta su finansijska aktiva (imovina) i samo tržište kao mesto na kojem se ovom aktivom trguje.
Uobičajena podela finansijskog tržišta je na tržište kapitala (capital market) i na novčano tržište (money market). Ova podela se vezuje za ročnost hartija od vrednosti pa tako tržište kapitala čine finansijski instrumenti koji imaju rok dospeća preko jedne godine i vlasničke hartije od vrednosti, akcije, koje nemaju rok dospeća.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari