Odlomak

REZIME
Koliki je značaj revizije govori činjenica da je Narodna Skupština Republike Srbije usvojila Zakon o reviziji koji je stupio na snagu 24.07.2013. kojimse uređuju uslovi i način obavljanja revizije finansijskih izveštaja, obaveznost revizije, stručna osposobljenost lica i licence za obavljanje revizije i druga pitanja u vezi sa revizijom.

KLJUČNE REČI:Kontrola, interna kontrola, eksterna kontrola, revizija, izvestaj, finansijska kontrola

 

 

 
POJAM KONTROLE
Reč kontrola potiče od francuske reči ”controle” koja označava nadgledanje, pregled knjiga ili proveravanje knjiga. Najšire posmatrano kontrola predstavlja određenu-konkretnu aktivnost, kojom se proverava da li je odredjena pojava ili ponašanje nekog subjekta u skladu sa zakonom, pravilnicima, normativima, standardima ili drugim propisanim oblicima ponašanja, odnosno propisanim karakteristikama.
Cilj kontrole je da se spreči, odnosno otkloni nepravilnosti i pospeši kvalitet i na taj nacin:

•    Poveća ekonomiju poslovanja
•    Obezbedi ostarivanje ciljeva razvoja poslovne politike
•    Obezbedi zakonitost i jednak položaj privrednih i drugih subjekata u pravnom sistemu jedne zemlje.

Kontrola mora biti trajna i kontinuairana aktivnost lica u čijoj nadležnosti se nalaze poslovi kontrole.

 

 

 

 

 

Načela kontrole
Više autora utvrđivalo je različita načela na kojima treba da se zasniva efikasna kontrola. U nastavku se navode samo ona načela koja su opšte poznata i kao takva prihvaćena i to načela:

•    zakonitosti
•    kontinuiteta
•    dokumentovanosti
•    iznenadnosti
•    istovremenosti
•    odgovornosti

Primena načela zakonitosti, znači da se lice koje vrši kontrolu mora pridržavati propisa, odnosno mora ceniti da li se aktivnost odvija u skladu sa propisima. Kada se radi o poslovima interne kontrole onda ovaj princip podrazumeva da se aktivnost odvija u skladu sa statutom preduzeća, kolektivnim ugovorom, upustvima i odlukama nadležnih organa u preduzeću. Zbog toga je nužno da lica koja vrše kontrolu poznaju zakonske propise, interna akta, uputstva i normative subjekta kod koga se vrši kontrola.
Primena načela kontinuiteta, znači da kontrolom bude pokriven period i to počev od perioda kada je završena prethodna kontrola. Kada se radi o internoj kontroli, onda princip kontinuiteta najčešće podrazumeva da se kontrola vrši stalno u toku procesa rada, jer je samo na taj način moguće odmah, u početku,utvrditi nedostatke, odnosno nepravilnosti i preduzeti mere da se oni dalje ne ponavljaju.
Primena načela dokumentovanosti, znači da za nastanak svih radnji i poslovnih promena, mora postojati određena dokumentacija i da se zaključci i ocena kontrole imaju zasnivati na valjanim dokumentovanim dokazima. Dokumentovano proveravanje se vrši, pre svega, kod naknadne kontrole.
Primena načela iznenadnosti prisutna je kod preventivne kontrole.Iznenadnom kontrolom nekih činjenica u preduzeću mogu se otkloniti prikrivanja, zataškavanja i nepravilnosti u poslovanju. Ovim načelom se utiče na jačanje radne discipline i povećanje efikasnosti u obavljanju određenih poslova.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari