Odlomak

Zakon o obligacionim odnosima izričito zabranjuje nanošenje štete. U članu 16. stoji: “Svako je dužan da se uzdrži od postupka kojim se može drugome pričiniti šteta”. Ova norma stoji na samom početku zakona, među osnovnim načelima, što svedoči o posebnom značaju koji joj zakonodavac pridaje.
Dakle, postoji opšta pravna dužnost uzdržavanja od nanošenja štete drugim licima. Onaj koji se o nju ogreši postaje dužnik jedne obaveze – mora da nadoknadi prouzrokovanu štetu. Time nastaje jedan obligacioni odnos, čiji su subjekti počinilac štete i oštećeni, a čiju sadržinu čini obaveza počinioca da prouzrokovanu štetu nadoknadi i pravo oštećenog da od njega zahteva nadoknadu. Uobičajeno je da se obaveza nadoknade štete naziva građanskom, imovinskom ili materijalnom odgovornošću, pa je potrebno objasniti šta je pravna odgovornost uopšte.
Pojam i suština pravne odgovornosti
Pravni delikt kao pretpostavka pravne odgovornosti
Pravna odgovornost je vezana za pravne delikte – društveno štetna ponašanja koja su nedopuštena sa stanovišta prava. U zavisnosti od vrste pravne norme koja je njima prekršena, oni mogu da budu različiti: krivični, upravni, disciplinski i građanski ili imovinski.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 15 stranica
  • Obligaciono pravo -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Pravo
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Pravni fakultet  

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari