Odlomak

POJAM, KARAKTERISTIKE I VRSTE OPCIJA

Opcije spadaju u grupu derivativnih hartija od vrednosti, što znači da predstavljaju izvedene finansijske instrumente. Osnovna uloga derivativa na finansijskom tržištu je transfer rizika. U njihovoj osnovi nalazi se neka roba ili neki finansijski instrument,odnosno svaka aktiva koja ima tržišnost, i od čije cene zavisi cena derivativa sa kojima se trguje na tržištu derivativa odnosno terminskom tržištu. Opcije predstavljaju pravo da se kupi ili proda određeni predmet, kao što su akcije ili državne obveznice, po unapred utvrđenoj ceni, u utvrđenom roku. Upravo to pravo da se kupi ili proda određena aktiva, i mogućnost da se od tog prava odustane su osnovni elementi koji opcije čine različitim od fjučersa, kod kojih postoji obaveza da se ili proda određena aktiva, određenog dana, po unapred utvrđenoj ceni, ukoliko se predhodno ne “izađe” iz ugovora. Opcija predstavlja ugovor između prodavca i kupca u kome je sadržano pravo, ali ne iobaveza, kupca da kupi ili proda neki finansijski instrument u određenom vremenskom periodu ili na utvrđeni termin u budućnosti, po ceni određenoj u momentu zaključenja ugovora.

Cena ugovora koja se utvrđuje u momentu zaključivanja ugovora, odnosno cena po kojoj se aktiva, koja je predmet opcionog ugovora, može kupiti ili prodati, naziva se cena izvršenja (Strike price, exercise price). Strajk cena ili cena izvršenja onih opcija sa kojima se najaktivnije trguje obično je veoma blizu tekućoj ceni aktive koja je predmet opcionog ugovora, izuzev u slučajevima izrazitog rasta ili pada cena. To je upravo zbog toga što berza utvrđuje strajk cene na osnovu raznih analiza tekućeg tržišta. Opcije su dostupne u nekoliko iznosa iznad ili ispod trenutne cene (current price, spot price) osnovne investicije.

U terminologiji poslovanja sa opcijama srećemo pojmove kupac ili vlasnik opcije i prodavac ili izdavalac opcije, što svakako nije povezano sa pravom koji nam kupljena opcija daje, a to je kupovina ili prodaja strane valute (dobra). Vlasnik opcije plaćanjem premije “kupuje“ pravo da proda ili kupi stranu valutu u budućnosti. Primanjem premije prodavac opcije preuzima obavezu da kupi ili proda tu stranu valutu u budućnosti, naravno samo ako vlasnik opcije odluči da realizuje pravo koje mu ona omogućava.

Opcije delimo na dve osnovne vrste u zavisnosti od toga da li plaćanjem premije stičemo pravo da u budućnosti kupujemo ili prodajemo finansijske instrumente. Tako govorimo o:

•    Kupovnoj opciji (engl. Call option) koja nam daje pravo da kupimo dogovorenu količinu strane valute (akciju ili neki drugi finansijski instrument) u budućnosti, i
•    Prodajnoj opciji (engl. Put option) koja nam daje pravo da prodamo dogovorenu količinu strane valute (akciju ili neki drugi finansijski instrument) u budućnosti.

Zavisno od perioda u kom možemo realizovati opcije razlikujemo:

•    Evropske opcije – predstavljaju opcije koje možemo realizovati (ispuniti) samo na tačno određeni datum u budućnosti ( koji je dogovoren prilikom sklapanja ugovora)
•    Američke opcije – predstavljaju opcije koje možemo realizovati bilo kada u periodu do dospeća opcije (krajnjeg datuma njenog važenja) i
•    Azijske opcije – predstavljaju opcije koje uključuju pravo, ali ne i obavezu, kupca da kupi ili proda ugovorenu aktivu po tržišnoj ceni koja je izvedena kao prosek njenih spot cena u okviru ugovorenog intervala.

Obzirom na njihov predmet, tj.karakter vezane imovine u podlozi, opcije mogu biti:

•    Robne – predmet opcije je realna imovina kao što je zemljište, građevinski objekti
•    Finansijske – predmet opcije su vrednosni papiri odnosno hartije od vrednosti, devizni kursevi, kamatne stope.

Prema pokrivenosti vezanom imovinom opcije mogu biti:

•    Pokrivene (covered) – sastavljaju se kada se poseduje vezana imovina
•    Nepokrivene (uncovered) tj. gole (naked) – kada se ne poseduje vezana imovina

Prema vremenu trajanja odnosno periodu na koji se odnose:

•    Kratkoročne opcije
•    Dugoročne opcije

I ako u praksi postoje brojni kriterijumi za grupisanje opcija, njihova podela na osnovu prava da kupuju ili prodaju opciju, predstavlja i najzastupljenji i najbitnji kriterijum za podelu, tako da ću u nastavku rada više pažnje posvetiti upravo ovim tipovima opcija, tj. kupovnoj i prodajnoj opciji.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari