Odlomak

UVOD

Prilikom rada na opasnim mjestima radnici se izlažu različitim opasnostima. Na osnovu pravilnika zaštite na radu poslodavac mora da otkloni sve opasnosti koje bi dovele do povreda radnika na radom mjestu kao: zamjenom nesigurnog stroja za sigurni, automatizacijom određenih procesa rada ili ograđivanjem opasnosti da nebi došlo do povreda na radu.
Ukoliko je nemoguće te opasnosti odkloniti, onda je poslodavac dužan da radnicima da na upotrebu lična zaštitna sredstva, ovisno o radnom i tehnološkom procesu, da bi se povećala sigurnost radnika i smanjila opasnost od povreda.
Ukloliko se propisno koriste lična zaštitna sredstva, smanjuje se mogućnost povreda za 90%.

1. LIČNA ZAŠTITNA SREDSTVA

Lična (osobna) zaštitna sredstva predstavljaju ličnu zaštitnu opremu koja se daje na korištenje osobama izloženim za vrijeme rada određenim opasnostima koje se drugim mjerama ne mogu otkloniti.
Osobna zaštitna sredstva se dijele na:
1. Sredstva za zaštitu glave – na primjer zaštitni šljem (kaciga) koja mora štititi glavu od padajućih predmeta. Zaštitni šljem mora imati ugrađenu kolijevku koja ima mogućnost podešavanja po veličini s razmakom od šljema između 2 i 4 centimetra.
2. Sredstva za zaštitu očiju i lica – poput zaštitnih naočala ili štitnika za varioce, služe za zaštitu od ulijetanja čestica i strugotina u oči te za zaštitu očiju od štetnog zračenja kod npr. varenja.
3. Sredstva za zaštitu sluha – u koja spadaju vata, čepići i zaštitne slušalice (antifoni) se daju na korištenje osobama izloženim za vrijeme rada povećanoj buci koja se drugim mjerama ne može spriječiti.
4. Sredstva za zaštitu dišnih organa – služe kako bi se zaštitili dišni organi od štetnih čestica, prašina i plinova koji se vrlo lako mogu udahnuti i na taj način doprijeti do pluća i uzrokovati oštećenja tkiva. U ova sredstva spadaju respirator, cijevna maska skisikom i zaštitna plinska maska.
5. Sredstva za zaštitu ruku – štite ruke od hladnoće i topline, električne energije, mehaničkih opasnosti, štetnog djelovanja kiselina i slično. Rade se od gume (za rukovanje kiselinama, za rad s uređajima pod naponom) ili kože (kod varenja).
6. Sredstva za zaštitu nogu – štite noge od padajućih predmeta (cipele sa čeličnom kapicom), zaštitu od štetnog toplinskom djelovanja (npr. cipele sa drvenim đonom).
7. Sredstva za zaštitu tijela – u koja spadaju zaštitna kuta, kombinezoni i slično služe kao zaštita od prašina i prljanja.
8. Sredstva za zaštitu od nepovoljnih atmosferskih utjecaja – štite radnike od hladnoće, vjetra, kiše, snijega.
9. Sredstva za zaštitu od pada sa visine – koriste radnici kojima nije moguće na niti jedan drugi način ograditi ili na drugi način osigurati radno mjesto. U ovu opremu spadaju zaštitna užad i opasači.

Pravila zaštite na radu nalažu upotrebu ličnih zaštitnih sredstava kao posljednji korak u povećanju sigurnosti na radnom mjestu. Potrebno je prije pokušati otkloniti opasnosti na drugi način: zamjenom nesigurnog stroja za sigurni, automatizacijom radnog procesa ili ograđivanjem opasnosti kako bi se spriječio pristup – primjenom osnovnih pravila zaštite na radu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita na radu

Komentari