Odlomak

 
Uvod

Voda kao temelj života predstavlja osnovni preduslov za život svih živih bića na zemlji. Život je nastao u vodi i zahvaljujući vodi. Kompletan biljni, životinjski, ljudski i svet mikroogranizama je zasnovan na upotrebi vode.
Ona zauzima ogroman deo Zemljine površine (tri četvrtine površine Zemlje je prekriveno vodom), ali je mali deo te površine dostupan ljudima u smislu da ga mogu koristiti za piće i druge potrebe. Istovremeno, ona je veoma ograničen prirodni resurs.
Zbog neobične strukture molekula vode, ona se u prirodi javlja u sva tri agregatna stanja:
-čvrstom kao led,
-tečnom kao voda i
-gasovitom kao para.

Vodena para poseduje veliku energiju i predstavlja koristan medijum za prenos energije za funkcionisanje industrijskih postrojenja, zgrada, stanova i slično.
Voda se mnogo više koristi za zagrevanje i hlađenje nego za druge namene. Osim toga, za svako povišenje temperature, voda apsorbuje ili odaje višak toplote. tj. ima veći toplotni kapacitet nego mnoge supstance, tako da predstavlja vrlo efikasan medijum za prenos toplote.
Upotreba vode u zamrznutom obliku je vrlo retka u poređenju sa drugim tečnostima.
Voda je u neprekidnom kretanju na površini Zemlje još od njenog nastanka. Dobro poznate struje kao što su Golfska i Hamboltova struja prouzrokovane Korioliovim ubrzanjem neprekidno cirkulišu u morima, regulišući tako klimu u pojedinim područjima, što obezbeđuje ishranu značajnog dela svetske populacije koja se oslanja na ribolov. Tamo gde je prekinuto kopnenim preprekama more, protiveći se da bude potpuno zaustavljeno, uzvraća isparavanjem i kondenzovanjem vode u obliku padavina, napadajući tako kopnenu barikadu. Ovakvo stalno isparavanje i kondenzovanje čini takozvani hidrološki krug.
U toku godine sa Zemljine površine ispari pod uticajem sunčeve toplote 60 % ukupne biološke vode koja na ovaj način kruži u svim oblicima njenog pojavljivanja na zemlji: slobodna atmosferska, biološka, kao i ona koja je fizički i hemijski vezana u Zemljinoj kori i omotaču jezgra. Ova poslednja kruži kroz mnoge geofizičke i geohemijske procese, pri kojima se oslobađa iz Zemljine unutrašnjosti i ponovo vezuje u stenama. Najveći deo vode koji se oslobađa iz omotača jezgra odlazi na popunjavanje hidrosfere, dok se manji akumulira u sferama Zemljine kore. Vodi u Svetskom moru potrebno je 2,320 godina da bi se jednom obnovila. Voda u rečnim koritima se u proseku obnavlja svakih 16 dana, a biološka voda svakih nekoliko časova.
Zemlju nazivaju „plavom planetom“, jer je 70,8% njene površine pod vodom.
Glavni izvori sveže slatke vode na Zemlji su jezera.
Teritorija Srbije najvećim delom pripada Crnomorskom slivnom području (93%), dok preostali deo pripada Jadranskom slivu (5%), i Egejskom slivu (2%). Vodni resursi u Srbiji nisu u srazmeri sa površinom teritorije.
U XXI veku životna sredina postaje sve više zagađena, a površinske i podzemne vode su, direktno ili indirektno, ugrožene usled svakodnevnog izbacivanja otpadnih voda najrazličitijeg sastava.
Kada štetne materije dolaze iz industrijskih postrojenja misli se na industrijske otpadne vode, a kada dolaze iz domaćinstva ili urbanih sredina misli se na komunalne otpadne vode. Mi ćemo se ovde konkretno baviti izučevanjem industrijskih otpadnih voda, koje su jedan od osnovnih izvora organskog zagađivanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari