Odlomak

UVOD

Poslovanje je gotovo nemoguće zamisliti bez knjigovodstva. Knjigovodstvo je izvor svih informacija za praćenje i vođenje poslova. Ono prati sredstva, njihovu namjenu, porijeklo, utvrđuje cijene, rezultat poslovanja, analiziranje podataka sa osnovnim ciljem što boljeg poslovanja.
Knjigovodstvo je najbolja kontrola  izvršenih poslovanja te je jako dobro za planiranje poslovnih događaja. Knjigovodstvo je sistem koji na temelju dokazivih isprava prati  procese i financijske tokove te vremenskim slijedom  bilježi u poslovne knjige nastale poslovne promjene imovine, kapitala, obveza, prihoda, rashoda i financijskih rezultata poslovanja.
Knjigovodstvena evidencija može se čuvati u ručnom formatu npr. glavna knjiga računa ili u kompjuterskom sistemu koristeći neki poznati knjigovodstveni program.
Dobro praćenje financijskih događaja i njihovo evidentiranje jedan je od najvažnijih faktora za dobro poslovanje poduzeća. Potrebno je redovno bilježenje svih financijskih događaja svakog poduzeća radi pristupa informacijama njihovog financijskog stanja. Te informacije potrebne su unutarnjim i vanjskim korisnicima.
Pod unutarnje korisnike ubrajamo; zaposlenike, menadžere, članove uprave, članove nadzornog odbora i sl.
Vanjski korisnicu su; financijske agencije, porezna uprava, vlasnici, zajmodavci, dobavljači, potencijalni ulagači, analitičari i drugi zainteresirani.
Dobra financijska evidencija osnova je za zdravo upravljanje financijama poduzeća.
Sva poduzeća trebaju voditi evidenciju o svojim financijskim transakcijama kako bi mogle imati pristup informacijama o njihovoj financijskoj poziciji.
Cilj knjigovodstva i računovodstva je, između ostalog utvrditi potencijalne rizike i dati upravi informacije koje će im omogućiti poboljšati procese upravljanja tvrtkom.
Knjigovodstvo i računovodstvo moraju biti interaktivni i moraju doprinjeti ispunjenju klijentovih ciljeva.

1. POJAM KNJIGOVODSTVA

Kao temeljna sastavnica računovodstva, knjigovodstvo je sustav koji na temelju dokazivih isprava prati gospodarske procese i financijske tokove te vremenskim slijedom bilježi u poslovne knjige nastale poslovne promjene imovine, kapitala, obveza, rashoda, prihoda i financijskih rezultata poslovanja.
Poslovne promjene nastaju tijekom poduzetničkih aktivnosti. Vrijednost njihova nastanka iskazuje se brojkama, pa zato kažemo da je knjigovodstvo jezik brojaka. Svaki je broj u knjigovodstvu podatak koji svjedoči o nastaloj poslovnoj promjeni ili poslovnoj transakciji u temeljnim knjigovodstvenim kategorijama. Poslovne knjige vode se prema kjnigovodstvenim načelima, standardima i pravilima kjnigovodstvene (računovodstvene) struke te dostignuća računovodstva kao sastavnice gospodarske znanosti.
Knjigovodstvo u sklopu računovodstva obavezno vode svi poduzetnici  bez obzira na veličinu njihove tvrtke i djelatnosti.

Razlikujemo četiri sistema knjigovodstva:

1.    Prosto knjigovodstvo – osnovna karakteristika je njegova ograničenost na evidentiranje stanja i promjena na samo nekim određenim vrstama sredstava i izvorima sredstava.U prostom knjigovodstvu postoje slične poslovne knjige: knjiga blagajne i knjiga dužnika i vjerovnika. Podaci o popisu sredstava i izvora sredstava unose se u poslovnu knjigu koja se naziva knjigom inventara.

2.    Kameralno knjigovodstvo – osnovna karakteristika ogleda se u tome da setežište knjigovodstvene evidencije javlja u evidentiranju prihoda i rashoda  određenog pravnog subjekta. Pored glavne knjige tu su još knjiga blagajne, kjniga žiro računa, knjiga inventara i pomoćne knjige u kojima se evidentiraju stanja i promjene određenih materijalnih vrijednosti.

3.    Dvojno knjigovodstvo – cjelovit sistem knjigovodstvene evidencije koji se odlikuje istovremenim dvostranim knjiženjem, automatskom kontrolom, permamentnošću i sveobuhvatnošću. U dvojnom knjigovodstvu svaki se poslovni događaj knjiži istovremeno i u istom iznosu najmanje na dva računa i to na jednom računu na lijevoj strani, a na drugom računu na desnoj strani. Vođenje dvojnog knjigovodstva zasniva se na vođenju dnevnika, glavne knjige i pomoćnih knjiga.

4.    Konstantno knjigovodstvo – težište knjigovodstvene stavlja se na evidentiranje prihoda i rashoda čime se ono prema predmetu ne razlikuje od kameralnog knjigovodstva. U glavnoj knjizi konstantnog knjigovodstva postoje tri grupe računa i to upravni računi, račun blagajne i obračunski račun. Konstantan odnos uspostavlja se na način da se upravni račun i račun blagajne u procesu knjiženja povezuje putem obračunskih računa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari