Odlomak

 Pravni lekovi u parničnom postupku

U V O D

Tema ovog rada su redovni pravni lekovi u parničnom postupku. Pravo na pravni lek je ustavno pravo, priznato i zagarantovano strankama o čijim je pravima i obavezama odlučivano  u postupku pred sudom. Pravo na pravni lek, kao ustavni princip, ugrađeno je i razrađeno kroz pravila o pravnim lekovima. Pravni lekovi su pravna sredstva kojima stranke vrše i ostvaruju pravo na pravni lek.

         1. Pojam pravnog leka

Pravni lek je parnična radnja stranke ili drugog ovlašćenog lica kojom od nadležnog suda traži da ukine ili preinači odluku suda za koju tvrdi da je za nju nepovoljna, nepravilna i nezakonita.
To je protest protiv delovanja suda, napad na njegove aktivnosti u parnici.
Pravni lek je isključivo parnična radnja. Ni sud koji je doneo, ni instancioni sud, ne mogu da iniciraju ispitivanje odluke ukoliko nije izjavljen pravni lek. Pravni lek je ofanzivna parnična radnja.
U izvesnim slučajevima, sud može da ispravi, povuče, opozove ili stavi van snage sopstvenu odluku iako to stranka nije predložila. Sam sud, ili na inicijativu instancionog suda može da ispravi očigledne omaške ili greške u jednoj odluci. Kada su u pitanju odluke kojima sud nije vezan (odluke o upravljanju parnicom), sud ih može sam opozvati ili izmeniti iz razloga celishodnosti.
Pojedina sudska odluka može da bude neispravna  i da ima nedostatke koje može da prouzrokuje pogrešnim postupanjem sam sud, ali i stranke nedopuštenim pravnim radnjama.
Odluka koja je neispravna je i nezakonita, a nezakonita je ona odluka koja je tehnički neispravna i koja nije pravična. Odluka je tehnički neispravna ako nije pravilna sa aspekta pravne tehnike, a to znači da nije donesena u skladu sa propisima procesnog prava kojim je regulisano njeno donošenje i sa pravilima materijalnog prava kojim je regulisan sporni odnos. Nepravilnost odluke može da bude:

–    materijalna – ako je sud pogrešno i nepotpuno utvrdio stanje stvari i pogrešno formirao činjeničnu podlogu sudske odluke;
–    procesna – ako je pogrešno postupao, ako je pogrešno primenjivao pravila procesnog prava;
–    materijalnopravno – ako je nepravilno primenio pravila materijalnog prava.

Odluka nije pravična ako je u suprotnosti sa normalnim osećanjem pravde u jednom društvu.

          2. Vrste pravnih lekova    

1.    Redovni pravni lekovi -protiv nepravnosnažnih sudskih odluka-žalba protiv presude; žalba protiv rešenja.
2.    Vanredni pravni lekovi-protiv pravnosnažnih sudskih odluka- revizija protiv presude; revizija protiv rešenja; žalba sa alternativnim predlogom za revizijsko odlučivanje-direktna revizija; predlog za ponavljanje postupka; zahtev za zaštitu zakonitosti.

1. Devolutivni pravni lekovi-o kojima odlučuje viši sud
2. Remonstrativni pravni lekovi-o kojima odlučuje onaj isti sud koji je odneo odluku protiv koje se ulaže pravni lek.

Remonstrativan pravni lek je predlog za ponavljanje postupka (izuzetno je devolutivan).
Svi ostali su devolutivni.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari