Odlomak

Продавац је физичко лице запослено код трговца које непосредно продаје робу и савјетује купца о својствима и намјени робе. Планирање и развој трговине, права и обавезе продавца (трговаца), облици трговине, посебне тржишне институције, декларисање робе и начин формирања и истицања цијене робе, трговачка евиденција, праћење трговине и тржишта, непоштене трговачке радње, забрана ограничавања тржишта и привремене мјере ограничења тржишта, подстицање развоја трговине, управни и инспекцијски надзор и друга питања од значаја за обављање трговине уређују се по Закону о трговини у Републици Српској (“Сл. гласник РС”, бр. 105/2019- ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ -Члан 1). Продавац је обавезан да испоручи робу без материјалних и правних недостатака. У складу са Законом о облигационим односима, материјални недостатци на роби за које продавац одговара теба да постоје у часу преласка ризика са продавца на купца и треба да буду знатни.

 Продавац ће одговарати и за оне материјалне недосратке који се појаве послије преласка ризика на купца, ако су посљедица узорка који је постојао прије тога. Ако је купац могао опазити недостатке, али је продавац изјавио да роба нема никаквих недостатака, или да има одређена својства или одлике, продавац ће тада одговарати за те недостатке. Код уговора који укључују превоз робе, продавац је дужан да робу преда превозиоцу ради превоза до купца.

Ако је обавезу да организује превоз преузео купац, продавац испуњава своју обавезу испоруке када робу испоручи до именованог мјеста и од тог тренутка све трошкове и ризике сноси купац.  Ако уговором није одређено чија је обавеза оганизације превоза, предпоставља се да је то обавеза продавца. Преузимање робе састоји се из обављања потребних радњи, које се према уговору или природи посла неопходне да би предаја била могућа, као и у одношењу саме робе. У те радње тако могу да спадају, достављање потребне амбалаже у року. Према становишту наше судске праксе, продавац не може судским путем принудити купца да преузме купљену робу, али ће зато купац запасти у повјерилачку доцњу, ако неосновано одбије да прими испуњење робе, односно ако непреузме потребне радње да би продавац испунио своју обавезу испоруке.  Када је купац запао у повјерилачку  доцњу продавац је дужан да чува робу пажњом доброг привредника и да том циљу преузима потребне мјере. Роба се може положити на чување код стварно надлежног суда места испуњења, предати на чување неком трећем лицу, или продати за рачун продавца.         

Када је купцу роба испоручена, продавац не може раскинути уговор, већ има право да тражи испуњење уговора, тј. плаћање цијене и накнада штете због кашњења са исплатом.  Ако продавац без основног разлога одбије пријем купчеве обавезе плаћање цијене, он запада у повјерилачку доцњу. Ако је дужник био у доцњи, његова доцња престаје, односно престају тећи камате. Дуговани износ купац може, у складу о правилима о полагању дугованог износа, положити на чување.

No votes yet.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Pravo

Komentari