Odlomak

Uvod

Tema ovog seminarskog rada je “rad policije u zajednici”. Rad policije u zajednici je specifična tema jer obuhvata niz kompleksnih pojmova, od teritorijalnog obuhvata, pa sve do nivo te saradnje. Teritorijalni nivno saradnje policije može da se odvija od lokalnog, preko regionalnog, pa sve do državnog, internacionalnog i globalog teritorijalnog obuhvata. Isto tako, nivo saradadnje je dosta komplikovan i on je obično vezan za teritorijalni obuhvat, bilo da se radi o suzbijanju organizovanog kriminala ili o redovnim akcijama na uspostavljanju javnog reda i mira.
Prilikom izrade ovog seminarskog rada bazirali smo se na definisanje osnovnih pojmova koji su vezani za rad policije u zajednici. Prvo smo definisali sam pojam rad policije u zajednici, a zatim smo navel ii obrazložili koje su to oblasti djelovanja policije u zajednici kao i koje su prednosti i negativne strane takvog rada. Naravno, dali smo i kratki pregled istorijskog razvoja policije u zajednici u razvijenim državama.
Dakle, osnovni cilj ovog rada jeste definisanje pojma “rad policije u zajednici” i sagledavanje oblasti takvog djelovanja. Metode kojima smo se koristili prilikom izrade seminarskog rada su: metod analize, metod sinteze, komparativni metod i statističko – matematički metodi.

 

 

 

1.    Rad policije u zajednici – osnovne koncepcije i zamisli

Policija u zajednici je nova filozofija policijskog djelovanja utemeljena na ideji da policijski službenici i građani rade zajedno te da na različite kreativne načine rješavaju aktualne probleme na razini lokalne zajednice koji su vezani uz kriminal, strah od kriminala te različite oblike društvenih poremećaja. Radi se o filozofiji koja u svojoj osnovi ima vjerovanje da postizanje tih ciljeva zahtijeva od policije razvoj novih kvalitetnih odnosa s građanima koji poštuju zakone u sklopu kojih će onda ti isti građani dobiti priliku da definiraju prioritete te da se uključe u različite djelatnosti u svrhu unaprjeđenja ukupne kakvoće života na području gdje stanuju. Dakle, policija u zajednici pomiče fokus policijskog djelovanja s reagiranja na dojave građana na rješavanje problema.
Policija u zajednici ne samo da prepoznaje, nego i praktično uvažava potrebu policije za suradnjom s građanima. U sklopu tradicionalnog stila policijskog funkcionisanja komunikacija između policije i građana ograničena je na incidentne i kriminalne situacije. To znači da se građani obraćaju policiji isključivo kad trebaju pomoć, a policija kontaktira građane kad treba od njih određene obavijesti.
Policija u zajednici pruža znatno šire mogućnosti komuniciranja policijskih službenika i građana, jer predviđa svakodnevne kontakte policijskih službenika i građana, njihovo međusobno upoznavanje i uspostavu povjerenja. Svrha je da građani imaju “svog” policajca putem kojeg uspostavljaju kvalitetnu relaciju prema policiji kao instituciji. Činjenica da poznaju “svog” policajca i s njim redovno komuniciraju čini ih spremnima da u slučaju potrebe daju policiji određene obavijesti.
Na prethodno opisani način ostvaruju se još dvije značajke po kojima se policija u zajednici razlikuje od tradicionalne policije, a to je učinkovitost u rješavanju tekućih problema te naglasak na prevenciji kriminaliteta.
Zaštita lične sigurnosti i ostalih Ustavom zagarantiranih prava svakog građanina predstavlja jedan od najvažnijih zadataka demokratske države. Građanin je u modernom društvu delegirao zadatke na državu, koje je u prijašnjim društvenim oblicima sam preuzimao. Demonstraciju svoje sigurnosti današnji čovjek više ne vidi u nošenju primitivnih oružja (praistorija), mačeva (plemići u srednjem vijeku) niti vatrenog oružja (rani naseljenici u Americi). Naime, današnji čovjek vjeruje da ce država upotrijebiti sredstva koja su joj na raspolaganju kako bi ga zaštitila.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari