Odlomak

Račun dobiti i gubitka – Zakonsko određenje i primjer iz prakse

I. UVOD

Obavljanjem poslovne aktivnosti nastaju promjene na imovini poduzeća. Stalno dolazi do transformacije novca u materijalni oblik i obrnuto. Vezano uz te promjene na imovini i izvorima imovine nastaju prihodi i rashodi. Prihodi nastaju povećanjem ekonomske koristi, rashodi nastaju kao smanjenje ekonomske koristi. Iz tog razloga vode se poslovne knjige i sastavljaju financijski izvještaji.
Jedan od temeljnih računovodstveno-financijskih izvještaja o poslovanju je račun dobiti i gubitka. Sastavlja se za određeno vremensko razdoblje, najmanje jednom za proteklu godinu. Sadrži pregled svih prihoda i rashoda nastalih u tom vremenskom razdoblju. Račun dobiti i gubitka je značajan jer se u njemu utvrđuje financijski rezultat poduzeća – dobitak ili gubitak.
Na temelju računa dobiti i gubitka može se zaključivati o uspješnosti poslovanja poduzeća u razdoblju za koje je taj izvještaj izrađen i to je osnovna svrha njegova sastavljanja.

II. RAČUN DOBITI I GUBITKA

Račun dobiti i gubitka ili izvještaj o dobiti (eng. Income statement, profit and loss statement) je dinamički financijski izvještaj koji prikazuje prihode, rashode i rezultat poslovanja poslovnog subjekta u obračunskom razdoblju. Pokazuje uspješnost poslovanja kroz određeno vremensko razdoblje. Daje nam odgovor je li poduzeće ostvarilo svoj financijski cilj – profitabilnost.

2.1. Elementi računa dobiti i gubitka

Glavne stavke računa dobiti i gubitka su sljedeće:
Prihod – promet ili prodaja, umnožak prodane količine ili cijene
Rashod – troškovi
Dobit prije oporezivanja – bruto dobit
Dobit nakon oporezivanja – neto dobit
Gubitak – gubitak za godinu
Račun dobiti i gubitka – bilanca uspjeha ili izvješće o dobiti

PRIHODI – povećanje ekonomskih koristi u toku obračunskog razdoblja u obliku povećanja imovine ili smanjenja obveza što ima za posljedicu povećanje glavnice ali ne ono s osnove uplata sudionika u glavnici.
Prihodi su vrijednost prodanih dobara i usluga koje su iskazane kroz obračunsko razdoblje. Povećanjem prihoda utječe se na povećanje kapitala. Osim prihoda iz redovite djelatnosti mogu se javiti i druge vrste prihoda kao npr. prihodi od kamata, tečajnih razlika, s osnove viškova na zalihama, uporabe robe za vlastite potrebe i sl.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari