Odlomak

UVOD

Država u savremenim uslovima permanentno vrši razmenu sa inostranstvom.
Ekonomija može biti manje ili više otvorena, ali je međunarodna razmena
neminovna pojava u svakom slučaju. Analiziranje tokova otvorene ekonomije u
aktivnostima razmene sa inostranstvom zahteva praćenje deviznog kursa. Sa druge
strane, u odnosu na režim deviznog kursa koji se u državi primenjuje, data
ekonomija se može okarakterisati i vrednovati na određeni način. Kao
makroekonomski indikator, devizni kurs predstavlja važnu odrednicu, kako za
pojedinačno posmatranje stanja jedne ekonomije, tako i za njeno smeštanje u okvir
zajedno sa drugim ekonomijama koje je okružuju i sa kojima je na različite načine
povezana. Uprkos činjenici da promene deviznog kursa nemaju stalni efekat na
realne varijable, kao što su proizvodnja i zaposlenost, varijacije u deviznom kursu
ostaju moćan instrument koji treba da pomogne zemljama da eliminišu važne
makroekonomske neravnoteže, poboljšaju izvoznu konkurentnost i učine proces
prilagođavanja manje skupim.
Država određuje devizni kurs, u vidu cene sopstvene valute u odnosu na druge
valute, štiteći na taj način vlastite interese. Pojedine države aktivno intervenišu na deviznom tržistu, dok druge dopuštaju da valuta slobodno fluktuira. To zavisi od
mnogih karakteristika i trenutnih uslova zemlje.

IZRADA

Spoljna trgovina je uslovila pojavu deviznog kursa. Do 1933. godine važio je zlatni paritet – svaka deviza je mogla da se zameni za zlato. Valutni paritet – osnova za određivanje deviznog kursa. Može se određivati u odnosu na zlato, valutu, više valuta (korpa valuta). Može se odrediti na osnovu specijalnih prava vučenja, veštačka valuta koju je odredio MMF kako bi zemlje mogle da pokriju deficit u platnom bilansu. Problem stabilnosti deviznog kursa danas se javlja kao jedan od vitalnih problema savremenog sveta. Taj problem se najčešće rešava merama državne intervencije na tom području i to u obliku deviznih ograničenja, tako da devizni kurs postaje jedno od najsnažnijih sredstava ekonomske politike. Manipulisanjem deviznim kursevima država nastoji da osigura što povoljnije odnose u svom platnom bilansu, da poboljša svoje mesto i uslove u izvozu i uvozu i tome slično. Sve je to dovelo do pojave različitih deviznih kurseva u odnosu na nekadašnje postojanje jedinstvenog deviznog kursa.
Devizni kursevi mogu biti:
– stabilni (fiksni) devizni kurs – to je kurs koji odrede monetarne vlasti date zemlje, a koji treba da odražava realnu vrednost domaće valute na svetskom tržištu,
– diferencirani devizni kurs,
– slobodni, fluktuirajući i fleksibilni devizni kurs – to su kursevi koji se formiraju slobodno prema dnevnoj ponudi i tražnji deviza na deviznom tržištu ili kod banaka,
– upravljačko-fluktuirajući (flotirajući) devizni kurs.
Kod deviznih kurseva je karakteristična pojava depresijacije i apresijacije deviznog kursa. Depresijacija ili podcenjivanje domaće valute se sprovodi radi poboljšanja odnosa u platnom bilansu. Depresijacija valute, odnosno devizni kurs iznad kursa ravnoteže čini domaću robu za inostranog kupca jeftinijom, pa dolazi do stimulacije izvoza, uz istovremeno ograničavanje uvoza robe (uvozna roba u zemlji sa depresiranom valutom postaje skuplja). Kod politike apresijacije, javlja se potpuno obrnuti efekat: stimulacija uvoza i destimulacija izvoza i preko toga popravljanje stanja platnog bilansa (karakterističan je visok suficit).
Visok suficit deluje inflatorno u zemlji u kojoj se pojavi, jer dolazi do dopunske emisije domaćeg novca, što znaci da se suficitom platnog bilansa „uvozi inflacija“ u datu zemlju.
Devizni kurs kojim se osigurava uravnoteženje platnog bilansa, odnosno dugoročnija ravnoteža ponude i tražnje deviza naziva se ravnotežnim kursom. Zadatak ovog kursa je da osigura:
– ravnotežu platnog bilansa u dužem vremenskom periodu od 3 do 5 godina,
– očuvanje unutrašnje stabilnosti bez inflacije ili deflacije,
– izostanak potrebe za trgovinskim i deviznim ograničenjima,
– stabilnost deviznih rezervi (bez većeg smanjenja deviznih rezervi),
– stabilnost privrede bez izazivanja veće nezaposlenosti.
Ne može se smatrati ravnotežnim kursom onaj kurs koji osigurava ravnotežu platnog bilansa, ali dovodi do stagnacije ili pada proizvodnje, veće nezaposlenosti, inflacije i naglog odliva deviznih rezervi.

Sistem deviznih kurseva je skup pravila po kojem se obavljaju plaćanja i transakcije preko državnih granica. Dakle, sistem deviznih kurseva određuje vrednost valute jedne zemlje prema vrednosti drugih valuta na svetskom tržištu deviza.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari