Odlomak

 
Uvod

U savremenim pravima kao i od nas postoji dva ili tri različita osnova nasleđivanja načina.Ta tri osnova nasleđvanja su: zakonsko, testamentarno ili zavještajno i ugovorno. Konkretno, u našem pravu su priznata dva osnova nasleđivanja , a to su : zakonsko i testamentarno. Kada je riječ o testamentarnom nasleđivanju tu postoji posebna pravila koja se ogledaju u tome ko može da bude naslednik po testamentu i u kojoj formi testament mora da bude.
Tema mog seminarskog rada je sistem zakonskog nasleđivanja u našem pravu koja podrazumjeva razvoj zakonskog nasleđivanja koji su doneseni prije nekoliko decenija i pojam naslednog reda kod zakonskog nasleđivanja, tj. ko je to ko sve može da nasledi ostavioca pozivajući se na zakon kao osnov nasleđivanja.Konketno, u našem pravu obradićemo Zakon o nasleđivanju Srbije iz 1974. i 1995. godine kao i Zakon o nasleđivanju Crne Gore, BiH i Republike Srpske.
2.Sistem zakonskog nasleđivanja u našem pravu

Svako konkretno pravo odabira prije svega teorijski sistem koji će poslužiti kao osnovica za formiranje zakonskog reda nasleđivanja.U našem pravu, kao osnova, prihvaćen parentalno –linearni sistem.
2.1 Zakon o naseđivanju Srbije iz 1974. godine
ZON Srbije iz 1974. godine određuje da na osnovu zakona umrlog nasleđuju: njegovi potomci, njegovi usvojenici i njihovi potomci, njegov supružnik, njegovi roditelji i njihovi potomci, njegovi dedovi i babe i njihova djeca.Ova lica nasleđuju po naslednim redovima. Naslednici bližeg reda isključuju iz nasledstva lica daljeg naslednog reda. Zaostavšinu umrlog nasleđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.Oni nasleđuju na jednake dijelove.Međutim, dio zaostavšine koji bi pripao ranije umrlom djetetu, da je nadživio ostvioca, nasleđuju njegova djeca, unuci ostavioca, na jednake djelove, a ako je neko od unuka umro prije ostavioca, onda dio koji bi njemu pripao da je bio živ u trenutku smrti ostavičeve, nasleđuju njegova djeca, praunuci ostaviočevi itd. ad infinitum – po pravu predstavljanja. Kod prava predstavljanja postoje dva lica: reprezentovani i reprezent.Da bi pravo predstavljanja nastupilo mora da se ispune određeni uslovi:
1) pravo predstavljanja mogu da koriste samo potomci reprezentovanog
2) da reprezentovani nije postao naslednik iz nekog razloga ( ne doživi smrt ostavioca,nesposobnost, nedostojnost, lišen nasledstva, isključen iz nasledstva)
3) reprezent treba da ima određeno svojstvo prema ostaviocu
Nasledni dio ostavičevih potomaka može biti povećan u prvom naslednom redu.U slučaju da na nasleđe konkurišu ostavičeva djeca kojoj preživjeli bračni drug nije druggi roditelj ( iz ranijeg braka ili vanbračna), a imovina preživjelog bračnog druga stavioca je veća od naslednog dijela koji bi on dobio pri raspodjeli taostavšine na jednake dijelove ( po opštim praviima), onda sud može, ukoliko ocjeni u konkretnom slučaju da bi to bio opravdano, da djeci ostavioca dodjeli dvostruku veći nasledni dio od naslednog dijela sipružnika.Npr. ostavilac je imao jedno vanbračno dijete i jedno dijete sa nadživjelim supružnikom. U tom slučaju supružnik dobija 1/5, a djeca po 2/5 zaostavšine. U slučaju da nema ostavičevih potomaka koji bi mogli i htjeli da postanu naslednici, bračni drug ostavioca ne može da naslijedi (sve) sam kao pripadnik prvog naslednog reda. U tom slučaju on se prebacuje u drugi nasledni red, dobijajući automatski 1/2 zaostavšine.Drugu polovinu zaostavšine dijele ostavičevi roditelji po 1/4.Međutim, ako ostavilac nije imao bračnog druga, cijelu zaostavšinnu nasleđuju ostviočevi roditelji – po 1/2. Između krvnih srodnika ostavioca djeluje pravo predstavljanja i u drugom naslednom redu. U slučaju da je jedan ostavičev umro prije ostavioca, a nije ostavio nijednog potomka koji bi mogao ili htio da nasledi, dio zaostavšine koji bi mu pripao da je nadživio ostavioca nasleđuje drugi roditelj.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari