Odlomak

Uvod

Od promena 2000. Godine spoljnopolitički prioriteti Srbije fokusirani su na prevazilaženje dugogodišnje izolacije i aktivan anga – žman na reintegraciji u međunarodnu zajednicu, unapređenju regio – nalne saradnje i negovanju dobrosusedskih odnosa i balansiranom od – nosu sa najmoćnijim faktorima globalne politike.
Srbija je veoma otvorena u svojoj nameri da razvija politički dijalog na bilateralnoj osnovi. Pored centralnog strateškog prioriteta Srbije, oličenog u ubrzanom integrisanju u Evropsku uniju.
U tom kontekstu, bilateralni odnosi i intenzivan međudržavni dijalog na svim nivoima imali su poseban značaj sa aspekta afirmacije naših osnovnih prioriteta, ali i sa aspekta unapređenja segmenata bilateralne saradnje. Pored političke bilaterale, u kojoj su dominirala ova dva pitanja, posebno su ulagani napori za unapređenje ekonomske bilateralne saradnje, proširenje robne razmene i animiranje stranih investitorada ulažu u privredu Srbije.
Italija kao spoljno politički i ekonomski partner Srbije igra veoma važnu ulogu u procesu integracije naše zemlje u Evropsku Uniju. Veoma su značajni ugovori sa ovom državom, prvenstveno na ekonomskom nivou gde primat imaju auto i tekstilna industrija.

 
Istorijski pregled odnosa Srbije i Italje
Iako je Italija bila jedna od pobednica Prvog svetskog rata, ona nije bila zadovoljna odredbama Versajskog ugovora o miru. Naročito u odnosu na Jugoslaviju. Nije nikakva tajna da je Benito Musolini mrzeo kralja Aleksandra i da je smatran za intelektualnog začetnika ubistva kralja Aleksandra. Za svo vreme između dva rata Italija je podržavala stvaranje i održavanje neprijateljskog obruča oko Jugoslavije. Ovaj obruč su sačinjavali Austrija (do prisjedinjenja Nemačkoj) , Mađarska, Bugarska i Albanija.
U godinama pred Drugi svetski rat jugoslovenske vlade su bile ozbiljno zainteresovane za poboljšanje odnosa sa Italijom. Zna se da je i sam kralj Aleksandar imao nameru da poboljša odnose sa Italijom, ali do toga nije došlo. Tokom 1936. Godine dolazila je inicijativa za približavanje Jugoslavije i iz Berlina i iz Rima. Prekretnicu je izazvao govor, koji je Musolini održao 30. Oktobra 1936. Godine u Milanu i u kome je rekao da već postoje potrebni i dovoljni uslovi moralne, političke i ekonomske prirode da bi se odnosi stvarnog prijateljstva između Italije i Jugoslavije postavili u nove odnose.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Političke nauke

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari