Odlomak

UVOD
Mala i srednja preduzeća (MSP) u tržišnoj ekonomiji su pokretač ekonomskog razvoja. Zbog karaktera privatnog vlasništva, poduzetničkog duha, fleksibilnosti i prilagodljivosti kao i njihovog potencijala da reaguju na izazove i promjenjivo okruženje, mala i srednja preduzeća doprinose rastu i zapošljavanju na veoma vidljiv način.
MSP imaju strateški značaj za svaku nacionalnu ekonomiju iz više razloga. Zbog toga je logično da će države i vlade pokazati veliki interes za podršku poduzetništvu i MSP. Ne postoji bolji način za stvaranje novih radnih mjesta, povećanje BDPa i rast životnog standarda populacije od podrške poduzetništvu i omogućavanja pojedincima koji za to imaju potencijala da započnu vlastiti biznis. Svaki uspješni biznis znači nova radna mjesta i rast BDPa.
Nažalost, Bosna i Hercegovina ima veoma mali broj MSP i veoma nisku stopu poduzetništva (samo 7 MSP na 1000 stanovnika). Ne postoji jasno određena determinanta za MSP, iako kriterij poslovne klasifikacije na mikro (do 10 uposlenih), mala i srednja preduzeća koju promoviše EU postaje sve više prihvaćena. Bez sumnje, nepovoljno poslovno okruženje je jedan od razloga zbog kojih je sektor za MSP nedovoljno razvijen, iako ne postoji pravi razlog zbog kojeg bi se uskratila podrška i pomoć vlade za MSP.
Dok su mala i srednja poduzeća (MSP) u Europi i ostatku svijeta priznata kao temelj ekonomskog razvoja, u BiH ne postoji odobrena i usvojena strategija za sektor malih i srednjih poduzeća. Isto tako, ne postoji agencija za mala i srednja poduzeća na državnoj razini, ne postoji strategija inovacije niti strategija konkurentnosti, ne postoji zakon o malim i srednjim poduzećima, a nemamo niti zakon o regionalnom razvoju.
Glavni izazov za BiH je konkurentnost. BiH je najmanje konkurentna u regiji i među tranzicijskim ekonomijama jugoistočne Europe – i nalazimo se na 102. mjestu od 139 zemalja prema indeksu globalne konkurentnosti. Prema analizi koju je provela Svjetska banka o poslovanju poduzeća za 2010. BiH je po jednostavnosti poslovanja na 116. mjestu od 183 zemlje.
Od 23 miliona registrovanih preduzeća u Evropskoj Uniji danas, 99,8% su mala i srednja preduzeća i ujedno su ključ ekonomskog razvoja, rasta, inovacija, upošljavanja i društvene integracije. Od ovog broja samo je 42000 preduzeća sa više od 250 zaposlenih, a više od 18 miliona preduzeća upošljava manje od 10 članova osoblja – ovo su takozvana mikro-preduzeća, dok prosječno evropsko preduzeće obezbijedi 6 radnih mjesta, uključujući vlasnika-direktora. MSP učestvuju sa cca 60% novostvorene vrijednosti u evropskoj ekonomiji. U posljednjoj dekadi MSP su bili stvaraoci novih radnih mjesta, dok su velike industrije u prosjeku smanjivale broj zaposlenih. MSP su, prema tome, najdinamičnija snaga u našoj ekonomiji. Rast prometa u MSP u posljednjem ekonomskom ciklusu pokazao se većim nego kod velikih preduzeća. Evropska Komisija ima za cilj promoviranje uspješnog poduzetništva i poboljšanje poslovnog okruženja za MSP kako bi im se omogućilo da realizuju svoj puni potencijal u današnjoj globalnoj ekonomiji.

 

 

ŠTA RADI EU?
Evropska Komisija radi na širem spektru pitanja i pravila koja imaju uticaja na poduzetništvo i MSP širom Evrope, kao i na mehanizmima pružanja podrške malim i srednjim preduzećima (umrežavanju, mjerama poslovne podrške). Evropska Komisija također poduzima mjere koje idu u korist kako postojećim, tako i potencijalnim poduzetnicima. Posvećuje se posebna pažnja specifičnim formama poduzetništva kao što su žene poduzetnici, posebni zanati ili preduzeća koja se bave društvenom ekonomijom.
Sve mjere kojima se podržavaju mala i srednja preduzeća i poduzetništvo imaju jedinstveni i sveobuhvatni djelokrug koji je sadržan u “Aktu za mala i srednja preduzeća Evrope”, koji su se države članice obavezale implementirati uz podršku Evropske Komisije.
Zbog činjenice da se MSP trebaju podržati i na lokalnom nivou, aktivnosti Komisije također obuhvataju pomoć državama članicama i regijama u razvoju pravila koja se odnose na promovisanje poduzetništva, poboljšanje situacije u sektoru malih i srednjih preduzeća tokom njihovog životnog ciklusa i pomoć u pristupu novim tržištima. Identifikacija i razmjena pozitivnih iskustava su ključni elementi ovih pravila.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari