Odlomak

POJAM, PREDMET I ZADACI STATISTIKE

Statistika je nauka koja brojčanim metodama na naučni način istražuje društvene, ekonomske i prirodne pojave. Pod statistikom se danas podrazumeva trostruki sadržaj. Pored statistike u užem smislu ili deskriptivne statistike, ona obuhvata statističku analizu i statističku teoriju. Statistika je nauka koja se bavi pitanjima prikupljanja, analize i interpretacije podataka.
Predmet statističkog istraživanja su masovne pojave, koje su po svojoj prirodi varijabilne, pa ih treba posmatrati na velikom broju slučajeva i na osnovu tih posmatranja doneti zaključke.
Statistička metodologija se sastoji:

  1. Posmatranja,
  2. Prikupljanja,
  3. Sređivanja,
  4. Grupisanja,
  5. Objavljivanja brojčanih podataka o masovnim pojavama i procesima

Pojave su masovne kada ih čini veliki broj elemenata koji se javljaju u vremenu i prostoru, tj. kada pokazuju veliku varijabilnost od slučaja do slučaja svoga ispoljavanja. Rezultati statističkih istraživanja pomenutih pojava objavljuju se u statističkim publikacijama kao što su na primer, statistički godišnjaci, mesečni statistički pregledi, statistički bilteni, saopštenja I druge publikacije.

Statistističkom istraživanju prethodi definisanje statističkog skupa ( šta, gde, kada)

  • Pojmovno – odrediti obeležja koja nužno mora da ima element da bi postao član skupa
  • Prostorno – ograničiti prostor na kojem želimo da istražujemo
  • Vremenski
  1. skupovi koji mogu da se definišu u jednom trenutku;
  2. skupovi koji mogu da se definišu u određenom vremenskom razdoblju.

Obeležja su opšte karakteristike elemenata statističkog skupa po kojima jedni drugi nalikuju i po kojima se jedni od drugih razlikuju – variraju. Različiti vidovi u kojim ase obeležje može javiti nazivaju se modalitetima tog obeležja. Obeležja se mogu deliti prema više kriterijuma, ali je najvažnija podela na atributivna i numerička.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari