Odlomak

UVOD

Količine energetskog otpada koje se u svetu godišnje izdvajaju prelaze količinu od milijardu tona. Kod nas se godišnje proizvede oko 7 miliona tona pepela i šljake. Pri tome, pepeo i šljaka se karakterišu kao inertni, opasni i neopasni otpad, dok se gips svrstava u neopasni otpad.

Na našin prostorima kao energetski otpad pojavljuju se samo pepeo i šljaka jer ni jedna termoelektrana još nema izgrađen sistem za odsumporavanje (očekuje se da će prvi sistem za odsumporavanje biti izgrađen na novoj termoelektrani „Kolubara-B“ ili pri izgradnji trećeg bloka na TE „Nikola Tesla B“).

U zavisnosti od nalazišta, odnosno od vrste i kvaliteta uglja, stepena otprašivanja i kvaliteta postrojenja za sagorevanje, količina pepela i šljake koja ostaje posle proizvodnje električne energije iznosi između 15% i 26%. Jedan od osnovnih ekoloskih problema Elektroprivrede Srbije jeste transport i deponovanje pepela i šljake sa termoelektrana. Rešavanje problema transporta i deponovanje je moguće ostvariti uvođenjem savremenih tehnologija, boljom organizacijom i unapređenjem mera zaštite životne sredine.

Obaveze koje proističu iz domaće i evropske regulative su da se na postojećim termoelektranama do 2015.godine obave značajni zahvati u oblasti zaštite životne sredine, koji su neophodni da bi se dobile integralne dozvole za rad. Prema paketu zakona o zaštiti životne sredine koji su stupili na snagu krajem 2004. godine, odnosno u 2009. godini, obaveza JP EPS-a je da uskladi rad svojih objekata sa odredbama Zakona do 2015. godine. To znači da će se i po nacionalnim propisima koji se usaglašavaju sa regulativom EU, u novim objektima, kao i u objektima koji se revitalizuju, morati primeniti savremene mere zaštite, odnosno moraće se ugraditi postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova i elektrofilteri visoke efikasnosti, primeniti mere smanjenja nastajanja azotnih oksida, ugraditi postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, uvesti nova, sa gledišta zaštite životne sredine, povoljna rešenja transporta i odlaganja pepela i sljake (tabela 2).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari