Odlomak

UVOD

Jedan od najvećih problema današnjice predstavlja  problem otpada, koji je kod razvijenih drţava u većoj mjeri već riješen, dok kod manje razvijenih još uvijek predstavlja veliki problem. Kada je riječ o problemu otpada u Bosni i Hercegovini teško je doći do tačnih podataka koji  govore gdje i kako se rješava taj problem. U većini  slučajeva problem predstavlja nedostatak zakonske  regulative koja bi riješila taj problem, a poznavajući  ekonomsku situaciju, moţe se reći da je to u  dogledno vrijeme nemoguće riješiti.

Odlaganje otpada u članicama Evropske unije na  današnjem stepenu razvoja tehnike i tehnologije vrši se u uređene deponije otpada sa veoma velikim  stepenom sigurnosti za zaštitu okoline. Međutim, one nemaju neograničenu prijemnu moć (zapreminu). Zbog toga se kroz zakonsku regulativu teţi smanjenju količina otpada, tj. izbjegavanju nastanka i ponovnom korištenju određenih komponenti otpada.

II DEFINICIJE I VRSTE OTPADA

Zakon o upravljanju otpadom u BiH definisao je i utvrdio sljedeće vrste otpada:

  •  «otpad»- označava sve materije ili predmete koje vlasnik odlaţe (subjektivna odluka) ili se  traţi da bude odloţen (objektivna odluka) u  skladu sa jednom od kategorija otpada  navedenoj u listi otpada i utvrđenoj u  provedbenom propisu.
  •  «komunalni otpad»- je otpad iz domaćinstva  kao i drugi otpad koji je zbog svoje prirode ili  sastava sličan otpadu iz domaćinstva.
  •  «opasni otpad»- je svaki otpad koji je utvrđen  posebnim propisom i koji ima jednu ili više  karakteristika koje prouzrokuju opasnost po  zdravlje ljudi i okoliša po svom porijeklu,  sastavu ili koncentraciji, kao i onaj otpad koji je naveden u listi otpada kao opasni koji je regulisan provedbenim propisima.
  •  «neopasni otpad»- je otpad koji nije definisan  kao «opasni otpad».
  •  «inertni otpad»- je otpad koji nije podloţan značajnim fizičkim, hemijskim ili biološkim  promjenama. Inertni otpad se neće rastvarati, spaljivati ili na drugi način fizički ili hemijski  obrađivati, biološki razgrađivati ili ne utiče nepovoljno na druge supstance sa kojima dolazi u kontakt na način da uzrokuje zagađenje okoliša ili ugroţavanje zdravlja ljudi. Ukupna vlaţnost, sadrţaj polutanata u otpadu i ekotoksičnost filtrata mora biti neznatna da ne bi došlo do ugroţavanja kvaliteta površinskih i podzemnih voda.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari