Cross Site Scripting
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Informacione tehnologije
Objavio Nestor99 13. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD U ELEKTRONSKO BANKARSTVO
Ubrzan razvoj interneta je preoblikovao bankarsku industriju i promenio način poslovanja banaka danas, uz sve izraženije korišćenje novih tehnologija u različitim aspektima poslovanja. Kroz internet bankarstvo, banke se trude da zadovolje potrebu svojih klijenata, da bilo kada i bilo gde, brzo i diskretno dobiju korisne i tačne informacije o stanjima njihovih računa. Na taj način, pružajući komfor pri korišćenju bankarskih usluga svojim komitentima, banke sve više zadobijaju njihovu lojalnost istovremeno povećavajući svoju produktivnost i profitabilnost. Kako je razumevanje i zadovoljavanje potreba klijenata postalo imperativ, konkurencija na on-line tržištu postaje sve jača, a sve to ukazuje na značaj koji internet bankarstvo danas ima na bankarski sektor.
Savremeno bankarstvo se ne može zamisliti bez dobro organizovanog informacionog sistema. On je preduslov za izradu i realizaciju poslovne politike, kao i za upravljanje bankom. Imajući u vidu današnji nivo razvijenosti industrije i platnih kartica u Srbiji može se reći da su trenutni infrastrukturni i tehnološki zahtevi tržišta u potrebnoj meri ispunjeni. Međutim, i pored ove činjenice podaci mnogobrojnih istraživanja ukazuju na to da još uvek ima prostora za dalje unapređenje i razvoj po pitanju njihovog korišćenja i ne može se očekivati potpuni nestanak papirnog novca.
Koliko je važna informatička pismenost stanovništva, edukacija i bolja informisanost pokazuju mnogobrojna istraživanja. Kada se uzmu u obzir predstojeći podaci o procentu korišćenja interneta u Srbiji i ako se niskoj tehnološkoj opremljenosti i informatičkoj nepismenosti većine stanovnika Srbije doda i nepoverenje koje vlada kod ovakvog načina plaćanja, dolazi se do poražavajućih rezultata. Za širenje e-bankarstva odgovorne su, pre svega banke i njihova saradnja sa klijentima, ali je neophodno i veće angažovanje države.
Ovakav vid elektronskog bankarskog poslovanja znači mogućnost pružanja usluga „svuda, u svako vreme i na svakom mestu“. To je takođe način da se korišćenje platnih kartica u budućnosti poveća i da se ostvare predviđanja o bezgotovinskom društvu u Srbiji koja postoje već nekoliko decenija.
ELEKTRONSKO BANKARSTVO
Kada je 1994. godine Bil Gejts rekao: „banke su dinosaurusi“, mnogi su ovu izjavu tada protumačili kao „tehnološki alarm“ za banke. (The Economist, 2000.) Kasnije je smisao ove izjave nalažen u poređenju sudbine tradicionalnog papirnog bankarskog poslovanja u 21. veku sa sudbinom dinosaurusa. To je dalje tumačeno kao podsticaj za svaku banku koja hoće da preživi u 21. veku da mora veoma brzo da se informatizuje zbog toga što se elektronske, informacione bazirane inovacije brzo usvajaju.
Danas bankarsko poslovanje u potpunosti počiva na resursima informacionih i telekomunikacionih tehnologija, što znači da nema ulogu dodatnih usluga koje bi nudile samo najmoćnije banke, već su elementi ove vrste zastupljeni u ponudi gotovo svih banaka. Zbog toga se već ističe da je nepotrebno i koristiti poseban termin elektronsko bankarstvo i da sam termin bankarstvo danas podrazumeva bankarsko poslovanje na bazi elektronske infrastrukture.
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.