Odlomak

 
1. UVOD

Poplava je prirodna pojava koja označava neuobičajeno visoki vodostaj u rekama i jezerima, zbog koga se voda iz rečnog korita ili jezerske zavale preliva preko obale te plavi okolno područje. Takođe označava i nešto ređu i obično kratkotrajniju pojavu koja se događa na obalama mora. Uzroci poplava reka i jezera najčešće su velike padavine, odnosno naglo topljenje snega i leda, dok je kod mora i velikih jezera uzrok obično potres, neuobičajeno snažna oluja ili delovanje vulkana.
Poplave predstavljaju jednu od najvećih opasnosti za ljudsku zajednicu i imaju značajan uticaj na društveni i ekonomski razvoj.
Vodni objekti za zaštitu od poplava su: glavni, sekundarni, i letnji nasipi sa pripadajućim objektima (ustave, crpne stanice), kejski i odbrambeni zidovi, rasteretni i lateralni kanali, kao i brane sa akumulacijama i retenzijama sa pripadajućim objektima za odbranu od poplavai drugi objekti za zaštitu od poplava.
Vodni objekti za zaštitu od od erozije i bujica su: pregrade, ustave, regulacija donjih tokova bujica, obaloutvrde, biotehnički objekti i drugi objekti za zaštitu od erozije i bujica.
Obaloutvrde su građevine kojima se obale zaštićuju od erozije, umiruje vodni tok uz obalu, i postiže pravilna geometrija oblika. Pregrade su građevine s kojima se pregrađuju suvišni rukavci ili staro napušteno korito. Pragovi su građevin koje se koriste za stabilizaciju uzdužnog profila rečnog korita (najčešće kod regulacija bujičnih tokova), i za zasipanje dubokih mesta, protoka u koritima aluvijalnih tokova.

2. Regulacione građevine

2.1. Regulacione građevine izvan rečnog korita

Regulacione građevine izvan rečnog korita jesu :
1. nasipi
2. kamene naslage

2.1.1. Nasipi

Nasipi su građevine koje služe za odbranu lokalnog područja od poplava, odnosno za sprečavanje izlivanja velikih voda iz korita vodotoka. Izvode se nasipavanjem zemljanog materijala koji se obično nalazi u neposrednoj blizini.
Kod nasipa razlikujemo:
1. telo i posteljici nasipa
2. inundaciju
3. područje branjeno od poplava

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari