Dokaz i vrste dokaza
Objavio bojann998 30. jul 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Pravo
Objavio micekus 27. jul 2012. Prijavi dokument
UVOD
Prvi slučajevi zloupotrebe prava javljaju se u vezi sa vršenjem prava svojine na zemljištu. Najstarije odluke zabranjuju vlasniku da svoje zemljište upotrebljava jedino s namerom da drugome nanese štetu. Do zabrane zloupotrebe prava dolazi i prilikom vršenja ostalih stvarnih prava, kao i porodičnih i naslednih, tako da je prvobitni domen zabrane zloupotrebe prava oblast apsolutnih prava za koja se smatralo da svom imaocu pružaju neograničenu pravnu vlast. Ograničavanje apsolutnih subjektivnih prava imalo je za posledicu suzbijanje zloupotrebe. Međutim, zloupotreba je zahvatila oblast javnih ovlašćenja. Izrazita uloga države u savremenim državama zahteva garantovanje širokih ovlašćenja njenim organima, javnim službama i tzv. paradržavnim organizacijama, što je omogućilo i pojavu njihove zloupotrebe. Otuda su javna ovlašćenja danas čest domen zloupotrebe. Pravo mora nastojati da zabrani zloupotrebu javnopravnih ovlašćenja, jer ona ograničavaju i često onemogućavaju ostvarivanje građanskih subjektivnih prava.
TEORIJSKA RASPRAVA
Teorija o zloupotrebi prava nastala je u Francuskoj u drugoj polovini XX veka ,prvo u sudskoj praksi kod ograničenja apsolutičkog i neograničenog prava svojine a kasnije se zloupotreba prava proširila na sva subjektivna prava kako bi se njihovo vršenje moglo kontrolisati.
Sudska praksa ,najviše u Nemačkoj i Francuskoj ,krajem XIX veka počinje da vodi računa o zloupotrebi prava . Ta okrenutost ovog instituta ka sudskoj praksi ,a ne ka zakonskim normama je bitna karakteristika zloupotrebe prava.Zloupotreba prava je nastala kao reakcija sudske prakse na zatvorenost i krutost pisanog prava a da bi se popunile izvesne pravne praznine.1)Kad bi je bilo moguće zakonom definisati ,onda bi ideja zloupotrebe prava postala suvišna pošto bi već zakonodavac obavio sav posao oko međusobnog razgraničenja različitih subjektivnih prava.Rešavajući u sudskoj praksi konflikte nastale u vršenju jednog obligacionog ili nekog subjektivnog prava mora se utvrditi da li formalno postojeće pravo služi svom cilju.
Objavio bojann998 30. jul 2024.
Objavio MarijaJelicic 05. jul 2024.
Objavio mob0629649492 30. jun 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.