Odlomak

Značaj informacionih tehnologija unutar događaja
1.    UVOD

Od davnina pa do danas čovjek je stalno napredovao u razvoju tehnika i znanja kako bi osigurao svoju egzistenciju. Po prirodi je to proces koji počiva na tome da svaki naredna invacija je dosta naprednija od one koja joj je prethodila. Zakonitost je to, koja traje i dan danas i svjedoci smo tome.
Upravo je to činjenica koja ovoj temi daje poseban karakter i čini informacione tehnologije tako superiornim u odnosu na sve prethodne inovacije u ljudskoj povijesti i pravi revolucionarne prekretnice u proizvodnji, načinu života, ljudskoj inteligenciji a što se sve održava kroz ekonomske parametre koji su sastavni dio ovih procesa.
Kroz ovaj diplomski rad date su informacije koje obuhvataju teorijske osnove informacionih tehnologija, te njihove primjene u praksi kroz poslovanje savremenih i inovativnih preduzeća. Također posebna pažnja je posvećena ovom vidu poslovanja u Bosni i Hercegovini.
Trenutno poslovno okruženje bilo bi nezamislivo bez informacionih tehnologija. One ne samo da su načinile revolucionarne korake u proizvodnom i realnom sektoru ekonomije i društva uopšte, nego sve više postaju odlučujući faktor u traženju rješenja i odluka koje dakako pomažu menadžerima kako bi na pravi način donijeli prave odluke.
Po posljednjim istraživanjima preko 90 % kompanija u svijetu koristi informacione tehnologije u svakodnevnom poslovanju, i iste su potvrdile da bi poslovni procesi bili nezamislivi ukoliko se ne bi oslanjali na informacije obrađene putem računarskih sistema.

Informacione tehnologije (IT) čine sve tehnološke komponente informacionog sistema, odnosno: hardver, softver, baze podataka, mreže i komunikacije. IT je, prema ovome, podsistem informacionog sistema, nastala je spajanjem tri bazne tehnologije: mikroelektronske, komunikacione i računarske tehnologije.

2.    POJAM INFORMACIJE, ZNAČAJ I ULOGA, POJAM INFORMACIONE TEHNOLOGIJE
Pojam informacionih tehnologija je vrlo popularan i često upotrebljivan pojam. Kako bi najbolje definisali ovaj pojam u nastavku su date neke od definicija informacije i tehnologije.

Podatak i informacija mogu biti u različitim oblicima simbola odnosno formama kao što su: slova, brojevi, specijalni znaci, slika, crtež, zvuk i slično, kao i njihovim kombinacijama, odnosno multimedijalnom obliku. Bez obzira na formu prezentacije, informacija je uvijek osnova ljudskog ili računarskog odlučivanja. Informacija je i osnov komuniciranja između ljudi i/ili računara, pa se često ističe i stav da podatak i informacija predstavljaju vijest koju je uputio pošiljalac – primaocu a koja je dimenzionisana: obimom, nazivom i vrstom.

Klasični teorijski pristup informaciji ima svoje polazište u povezivanju informacije sa teorijom verovatnoće i entropijom. Ovaj pristup polazi od toga da informacija otklanja neodređenost sistema, odnosno neizvjesnost promjena, te da je informacija pojava suprotna entropiji. Entropija je sila koja nastoji da svaki sistem iz stanja reda i organizovanosti prevede u stanje nereda i haosa. Prema ovom pristupu informacija je dio saznanja kojim se smanjuje ili potpuno ukida neodređenost sistema i neizvjesnost promena (Shannon).

Informaciju moramo prihvatiti kao resurs. To konkretno znači da se informacija smatra jednakim resursom kao što su to tradicionalni resursi: novac, materijali oprema. Tačna, blagovremena informacija je postala resurs od izuzetne važnosti u donošenju odluka, očuvanju i proširenju tržišnog položaja, konkurentnosti pa i opstanka na tržištu.

Pojam informacija predstavlja stimulans koji ima neko značenje za nekoga ko prima tu informaciju. Informacija pohranjena u raćunaru predstavlja podatak. Nakon procesiranja, formatiranja ili obrade druge vrste i štampanja, izlazni podatak ponovno postaje informacija. Kako se informacija uobliči i koristi za razumjevanje i shvatanje nekih radnji, ona predstavlja znanje.

„Informacija je mjera neizvjesnosti: što je manje očekivana, količina informacija je veća. Informacija danas je osnova za donošenje odluka, ima svoju cijenu i važan je resurs.“

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari