Odlomak

Biznis plan – Otkup i prodaja ljekovitog bilja i šumskih plodova

Uvod

Već hiljadama godina biljke iz prirode se koriste kao lijek. Stečeno iskustvo u pripremi i korištenju ljekovitog i aromatičnog bilja učinilo ih je nezaobilaznim elementom u tradicionalnoj medicini gotovo svih naroda i civilizacija.

Još davno je Hipokrat, svojom slavnom izrekom „Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana“, nastojao ukazati na važnu ulogu hrane, a tako i bilja, za jačanje otpornosti organizma te liječenje bolesti i povreda.

Na tragu Hipokratovog učenja, primjenu određenih supstanci iz biljaka u liječenju još detaljnije istražuju naučnici i ljekari poput Galena, Maimonoidesa i Paracelsusa.
Svjetska zdravstvena organizacija danas u ljekovito bilje ubraja „one biljne vrste čiji jedan dio ili više dijelova sadrže biološki aktivnu tvar koja se može iskoristiti u terapijske svrhe ili za hemijsko farmaceutske sinteze“, dok „u aromatično bilje spadaju one vrste što sadrže jednu ili više aktivnih tvari posebnog mirisa ili okusa koje se iskorištavaju za spravljanje mirisa, kozmetičkih proizvoda, napitaka i aroma za živežne namirnice”.

Upotreba ljekovitog i aromatičnog bilja je višestruka, od prehrane, kozmetike, njege tijela do korištenja za vjerske rituale i rituale iscjeljivanja koji su karakteristični za mnoge kulture.
Kada je lokalno okruženje u pitanju, na osnovu rijetkih postojećih inventara, evidentno je da je bogatstvo biodiverziteta BiH izuzetno veliko i da, u poređenju sa bogatstvom vrsta odgovarajućih grupa u okviru Balkanskog poluostrva ili Evrope, predstavlja ne samo nacionalno bogatstvo, već i izuzetan razvojni potencijal koji se može i treba koristiti na održiv i odgovoran način.
Od preko 700 različitih vrsta ljekovitog i aromatičnog bilja koliko ih je evidentirano u Bosni i Hercegovini eksploatiše se njih oko 200.

MOGUĆNOSTI ZA UZGOJ LJEKOVITOG I AROMATIČNOG BILJA U BOSNI I HERCEGOVINI

Sektor ljekovitog bilja, gljiva i šumskih plodova doživljava pravu ekspanziju. Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, samo u 2010. godini iz Bosne i Hercegovine je izvezeno 3.406.573 kg ljekovitog bilja i šumskih polodova u vrijednosti od 26.277.602 KM, što je čak za 68% više nego 2009. godine. Radi se o jednom od najbrže rastućih tržišta gdje Bosna i Hercegovina ima čitav niz komparativnih prednosti u odnosu na okruženje.

Prije svega povoljni klimatski i geografski uslovi, prirodni resursi te duga tradicija sakupljanja ljekovitog i aromatičnog bilja predstavljaju osnovu za još snažniji razvoj i novo zapošljavanje u ovom sektoru.

OPIS LJEKOVITOG I AROMATIČNOG BILJA POGODNOG ZA UZGOJ U BIH

U narednom poglavlju obrađeno je 10 vrsta ljekovitog bilja i šumskih plodova za koje postoje povoljni klimatski i zemljišni uslovi i koje su karakteristične za BiH.
Treba naglasiti da veliki broj tih biljaka raste i kao samoniklo bilje po okolnim šumama, livadama i pašnjacima, ali ih nema dovoljno da bi se mogle sakupljati i upotrebljavati u većim količinama. Takve su bijeli sljez, kantarion, macina trava i dr.

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari